Gazdaság HVG 2024. október. 14. 19:14

Bemutatta Nagy Márton a tervet, amellyel fellendítené a turizmust

Budapesten szigorítják az Airbnb-zést, a falusi pajtákat viszont ki lehet majd adni szálláshelyként, jön a készpénzmentes borravaló és a SZÉP-kártyás mobilfizetés.

Turisztikai akciótervvel állt elő Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, a tárcavezető a szerinte nagyon jól teljesítő hazai turisztikai szektor versenyképességét növelné tovább egy 14+2 pontból álló, általa deregulációsnak nevezett tervvel. Az akciótervet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) által életre hívott turisztikai tanácsadó testület alkotta meg, az elképzelés az, hogy csökkentség a bürokráciát az ágazatban – számolt be a Forbes.

A 14 pontos deregulációs terv:

  1. A rendőri jelenlét fokozása a bulinegyed területén: a járőrök számát 48-ról 58-ra emelik, tervben van egy új rendőrőrs is.
  2. A rövid távú lakáskiadás szabályozása: Budapesten szigorítják az Airbnb-zést.
  3. A gazdasági épületek magánszálláshelyként történő hasznosítása: a falusi turizmust azzal segítené a kormány, hogy szálláshelyként kiadhatóvá tenné a pajtákat és a pincéket is.
  4. A szálláshelyeken üzemelő medencék személyes felügyeletének szabályozása: a 20 főnél kisebb kapacitású medencéknél nem lesz szükség úszómester alkalmazására.
  5. A készpénzmentes borravaló szabályozásának módosítása: a vendéglátóhelyeknek kötelező lesz a készpénzmentes borravaló lehetőségét biztosítani.
  6. A felszolgálási díj maximalizálása: a szervizdíj elválik a borravalótól, előbbit 12 százalékban maximalizálják, utóbbi lehet több is, és közvetlenül a felszolgálóhoz kerül.
  7. A hivatásturisztikai rendezvények szervezését elősegítő szabályozás módosítása: a minimálbér 5 százalékáról 15 százalékra, 39 ezer forintra növelik a konferenciákra érkező vendégek után nyújtott maximális támogatást.
  8. Állatkerti belépő mint adómentesen adható béren kívüli juttatás.
  9. Az idegenvezetési tevékenység átfogó szabályozása: a cél, hogy csak megfelelő tudással és tapasztalattal rendelkező szakemberek végezhessék a munkát.
  10. Idegenvezetés tudásmegújító képzés kialakítása: rendszeres továbbképzés az idegenvezetőknek.
  11. Digitális SZÉP-kártya-fejlesztés: jön a SZÉP-kártyás mobilfizetés, nem lesz szükség többé fizikai kártyára.
  12. Az éttermek előtti parkolók biztosításának felülvizsgálata: indokolt esetben kérhetik az éttermek, hogy ne legyen kötelező parkolóhelyet biztosítaniuk.
  13. Az NTAK-attrakciók körének bővítése az átfogó adatvagyon megteremtése érdekében: a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) részévé válnak az olyan turisztikai látványosságok, mint a az Országház, egyházi műemlékek, a Bazilika, a sikló és a kisvasút.
  14. A repülőtérhez kapcsolódó szabályozás felülvizsgálata: kivezetik a légitársaságokat terhelő szén-dioxid-adót.

A +2 pont pedig az alábbiak:

  1. Az élelmiszer-biztonsághoz kapcsolódó vendéglátó tájékoztató anyagok készítése.
  2. A nem kereskedelmi célra használt termálvíz kísérőgáz jövedéki adójának megszüntetése.
zöldhasú
Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.