Kedd óta 400 forint fölött van a forint–euró árfolyam, sőt a 402 forint fölé is benézett napközben, jelenleg 401,71 forintot kell fizetni a közös valutáért.
A forint további sorsa a pénteken közölt amerikai munkaerőpiaci adatokon dőlhet el, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ugyanis az infláció helyett már leginkább erre fókuszál. A forint jelenleg egy szűk sávba szorult, a piac valószínűleg kivárja az amerikai adatokat, mielőtt mozgásba lendülne.
A Portfolio megjegyzi: az ADP foglalkoztatottsági adat a vártnál jobb képet mutat, a munkanélküli-segélyért folyamodók száma továbbra is alacsony, míg a szolgáltatóiparban magasan áll a beszerzési menedzser index.
Mindettől függetlenül a legesélyesebb forgatókönyv az, hogy a forint jó ideig (vagy soha) nem tér vissza a 400 alatti euróárfolyamhoz. A HVG-nek nyilatkozó szakértők szerint az első komoly ellenállási pont 402-403-nál található. A forint várható alakulásáról szóló részletes elemzésünket alább olvashatják.
Csütörtökön a forint még jól kezdett a dollárral szemben is, 362 forint alatt is járt az árfolyam, péntek délelőtt az MNB adatai szerint már ismét 364,3 forintba került az amerikai valuta.
A forint mélyrepülésének fő oka a közel-keleti helyzet eszkalációja: a piac meredten várja, hogy Izrael csapást mér-e (és ha igen, mekkorát) az iráni kőolaj-kitermelő és -finomító egységekre, ami komoly, de nem pótolhatatlan kiesést jelentene a világpiacon.
A Brent kőolaj világpiaci ára a szeptember 26-i hordónkénti 70 dollárról péntekre 78,7 dollárra ugrott, ami kihat a kisebb, illetve a fejlődő országok árfolyamaira is. A közel-keleti háború veszélye erősíti a befektetők kockázatkerülését, a portfóliók biztonságosabbnak vélt eszközökbe való átcsoportosítása okozta a feltörekvő országok devizáinak gyengélkedését.
A legrosszabb forgatókönyv szerint a forint tovább csúszhat a lejtőn, és elérheti a 410 forintos árfolyamot is, bár az elemzők szerint 402-403 forintnál van egy ellenállási pont, ami megfoghatja a gyengülést. A kormány úgy tűnik, nem nagyon izgul a negatív folyamat miatt: Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón, némileg eltolva magától a felelősséget, azt mondta, hogy az árfolyam és a kamat ügye a jegybankra tartozik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.