Gazdaság Csendes-Erdei Emese 2024. október. 01. 07:22

Az extraprofitadó kivezetését és kiszámíthatóbb gyógyszerbefogadást várnak a kormánytól a gyógyszeripari szereplők

A jelenleg 40 százalékos terhek a remények szerint 20 százalékra eshetnek vissza 2025-től.

Egészség 2024
Friss cikkek a témában

Jövő év elejétől több változásban is bíznak a hazai gyógyszeripari cégek képviselő, többek között abban, hogy a kormány kivezeti a a jelenleg 40 százalékos extraprofitadót és a forgalmazói visszafizetési kötelezettséget 20 százalékra csökkenti vissza. Ugyan erről még nincsen hivatalos döntés, de az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) hétfői háttérbeszélgetésén elhangzott, hogy az ipari szereplők nagyon bíznak benne.

Szalóki Katalin, az AIPM igazgatója ezen kívül elmondta, hogy a kormánytól az extraprofitadó megszüntetésén kívül még azt is várják, hogy Magyarországon a gyógyszerbefogadási rendszer átláthatóbb legyen, illetve rövidebb időközönként történjen a gyógyszerbefogadás. Jelenleg 2-3 évente jelennek meg újabb gyógyszerek Magyarországon, azonban az AIPM álláspontja szerint ezt fel kellene gyorsítani és évenként kellene, hogy történjen a befogadás.

Egy új készítmény akár 10-15 évig is készülhet, és egy innovatív gyógyszer fejlesztése átlagosan 2,3 milliárdba kerül. Ezt az összeget azonban akkor is ki kell fizetni, ha a gyógyszer végül nem kap engedélyt.  Wintermantel Péter, a Novartis Hungária Kft. kormányzati kapcsolatokért felelős vezetője elmondta, hogy a készítmények pusztán 14 százaléka jut el az engedélyeztetési eljárásig és mindössze ötből egy gyógyszer hozza vissza a fejlesztési költségeit.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.