Gazdaság Ballai Vince 2024. szeptember. 25. 14:31

Leveszi a kezét az EU a farkasokról: egy lépéssel közelebb a vadászatuk engedélyezése

Ballai Vince
Szerzőnk Ballai Vince

Megszavazták a farkas fokozott védettségének fellazítását célzó bizottsági javaslatot az uniós tagállamok. A héten voksolnak róla az illetékes miniszterek is, és ha rábólintanak, akár már decemberben átírhatják a Berni Egyezményt.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Egy lépéssel közelebb került az Európai Unió a farkasok védelmének feloldásához szerdán, amikor a tagállamok állandó képviselőinek tanácsa továbbengedte Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök (akinek a póniját tépte szét egy nagyragadozó két éve) decemberben benyújtott, erről szóló javaslatát. Csütörtökön így a tagállamok illetékes miniszterei is voksolhatnak majd róla. 

A szerdai szavazáson meg nem erősített információk szerint csak két ország szavazott a farkasok mellett, a javaslat ellen: Spanyolország és Olaszország. Négyen tartózkodtak (például Románia), a többiek, így Magyarország is támogatta a farkasok vadászhatóvá tételét. Az ügyben e-mailt küldtünk Magyarország brüsszeli képviselete sajtóirodájának, hogy erősítsék meg, valóban igennel szavaztak, és indokolják meg a döntést. Ha válaszolnak, frissítjük a cikket.

A természetvédők által sokat kritizált javaslat lényege, hogy a farkast kihúzzák a Berni Egyezmény fokozottan védett állatfajainak listájáról, és a védett, de vadászható fajok közé írják fel. 

A száz éve a kihalás szélére került farkasok száma az utóbbi évtizedekben a természetvédelmi erőfeszítéseknek köszönhetően jelentősen emelkedett. Jelenlétük ugyanakkor egyre több konfliktussal jár, főként az állattartó és vadgazdálkodási ágazat panaszkodik. 

A természetvédők inkább politikai indíttatást látnak a javaslat mögött, mintsem tudományosan megalapozott, valódi megoldáskeresést. Valójában nem is a farkasok által okozott kár az igazi probléma, viszont tökéletesek bűnbaknak a rendszerszintű problémákra visszavezethető feszültségek esetében – mondta Sütő Dávid, a WWF Magyarország Nagyragadozók programjának vezetője korábban a hvg.hu-nak, szerinte

túl egyszerű válasz egy összetett problémára, és mint ilyen, jellemzően nem vezet majd megfelelő eredményre. 

Most tényleg egy széttépett, pedigrés póni miatt fordulna rá a farkasokra Brüsszel?

Sokan felkapták a fejüket, amikor hétfőn közleményben figyelmeztetett a haszonállatokat fenyegető farkasveszélyre az Európai Bizottság, amely elnökének pónijával tavaly végzett egy németországi nagyragadozó. Ha van is személyes érintettsége abban, hogy az EU-ban napirenden van a farkasok védettségének felülvizsgálata, tőle függetlenül is erősödik azok hangja, akiknek szúrja a szemét a farkasok gyarapodása.

Tavaly 23 uniós tagállamban regisztráltak szaporodó farkasfalkák jelenlétét, az egyedek számát 20 ezer fölé becsülik – ami még mindig messze alatta van a faj történelmi populációjának. A javaslat ellen több mint 300 környezetvédelmi és állatjogi szervezet tiltakozott. Szerintük a védettség felpuhítása túl korai, a farkaspopuláció még messze nem állt helyre, vadászhatóvá tételük nyomán pedig kárba veszhetnek az eddigi erőfeszítések.

Ha a javaslatot a tagállamok környezetvédelmi miniszterei is támogatják csütörtöki ülésükön, azzal felhatalmazást kap az EU, hogy a Berni Egyezmény soron következő állandó bizottsági ülésén is előterjessze. Ezt az ülést a december 2-ával kezdődő hétre tűzték ki Strasbourgban. Ahhoz, hogy átírják az egyezmény vonatkozó passzusait, a kétharmados többségre van szükség az 50 ország által aláírt egyezmény állandó bizottságában. Ha végül átírják a szöveget, azt követően láthat neki az Európai Unió a saját szabályainak módosításához.

Egyes tagállamokban, például Ausztria Tirol tartományában rendszeresen engedélyezik farkasok kilövését, amit a közelmúltban jogtalannak ítélt az Európai Bíróság.

Tirolban rendszeresen engedik, hogy farkasokat lőjenek ki, de ez jogtalan az Európai Bíróság szerint

Míg nálunk országos felháborodás kíséri egy-egy fokozottan védett farkas megölését, a szomszédos Ausztria Tirol tartományának kormányzata rendszeresen engedélyezi a farkasok kilövését, mivel a juhok megölését nekik tulajdonítják. Mostanra azonban már az Európai Bíróság is kimondja: ezt nem tehetik meg, a védettség alól nincs kivétel. A döntés minden tagállamra érvényes.

Magyarországon tavaly keltett nagy felháborodást a Svájcból Borsodig vándorolt farkas kilövése, az ezért felelős vadászokat a közelmúltban engedték ki a letartóztatásból, tavasszal pedig öt farkas lelövése miatt akciózott a Nemzeti Nyomozó Iroda Putnok környékén.

A Sajó-völgyi farkasöléseket és a faj által okozott konfliktusokat videóriportban is feldolgoztuk:

„És akkor farkasüvöltést hallottam, háromszor egymás után”

Január végén farkasok elpusztítása miatt vettek őrizetbe három borsodi vadászt. A nagyragadozók visszatérése az erdő-mező ökológiai sokszínűsége szempontjából üdvös, de jelenlétük érdekeket sért. A természetvédők örülnek, a gazdálkodók és a vadászok ellentmondásosabban viszonyulnak hozzájuk. Jelenlétüknek azonban talán nagyobb a füstje, mint a lángja. De mit gondol róluk a természetvédő, a gazdálkodó és a vadász?

zöldhasú
Hirdetés