Gazdaság hvg.hu 2024. augusztus. 26. 08:17

Nem jönnek a babák, egy szakértő szerint Rétvári hazudik az államosított lombikprogram számairól

A Népszava cikke szerint ellentmondásos számokat közöl az Orbán-kormány a meddőségi kezelésekről és az ennek köszönhetően született gyerekekről.

Nem világos, hányan vesznek részt az államosított lombikprogram meddőségi kezelésein, és az sem, hogy a kezeléseknek köszönhetően hány gyerek született, írja a Népszava.

A lap felidézi: a szocialista Komjáthi Imre írásbeli kérdést tett fel, melyre a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Rétvári Bence azt felelte, hogy az elmúlt években csaknem duplájára nőtt a meddőségi kezelések száma, és emelkedett az ilyen eljárások segítségével született gyerekek száma is: szerinte 2018 előtt évente átlagosan 5000-5700 nő jutott hozzá a kezelésekhez, ez a szám azóta 10 ezerre nőtt. A meddőségi kezeléseknek köszönhetően pedig 2018 előtt 1400-1450 gyerek született, tavaly már több mint 2300 – Rétvári szerint.

„Hazugság” – így reagált a Népszava egy magát megnevezni nem kívánó szakmai forrása Rétvári szavaira.

A forrás idézte az egykori Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adatait, melyek szerint már 2011 óta 2000 körül mozgott a lombikbébi-születések száma évente, és az idézett jelentésben az is állt, hogy korlátlan finanszírozás mellett évi akár 3500 gyermek is születhetne.

Ellentmond Rétvárinak egy másik kormányzati nyilatkozat is. Vesztergom Dóra, az immár államosított rendszer, a Humánreprodukciós Igazgatóság vezetője februárban arról beszélt, mindössze 1800-2000 lombikbébi születik évente Magyarországon, és a szektor fejlesztésével hamarosan ez a szám 4500-ra emelkedhet.

A Népszava szakmai forrása szerint Rétvári állítása, mely szerint már most megduplázták a lombikbébi-kezelések számát az államosított intézetekben, azért is lehetetlen, mert a meddőségi intézmények államosítása után semmilyen kapacitásbővítés nem történt, nincs orvostovábbképzés és utánpótlás-nevelés. Ilyen körülmények között a forrás szerint teljesen kizárt, hogy a már korábban csúcsra járatott magánintézetekben az államosítást követően most duplaannyi beteget lássanak el.

Ha Rétvári Bence állítása igaz lenne – mondta –, akkor feleolyan hatékonyan dolgoznak az állami intéztek, mint az államosítás előtt.

Komjáthi Imre egyébként azért tette fel kérdéseit, mert – mint írta – évekkel ezelőtt Európa élmezőnyéhez tartozott a hazai meddőségi szektor, idén viszont egyetlen magyar intézmény sem került fel a legjobb európai meddőségi klinikák listájára.

zöldhasú
Hirdetés