A minisztérium szerint figyelembe kell venni a garantált bérminimumot is a valós képhez, így az ország már nincs is az utolsó előtti helyen.
Az NGM közleményét a sajtó támadásával kezdi: „egyes orgánumok előszeretettel tálalják úgy az Eurostat statisztikáit, miszerint a minimálbérek tekintetében Magyarország uniós összehasonlításban az utolsó előtti helyen áll”.
Ez szerintük azért nincs így, mert az úgynevezett effektív minimálbérhez a szakképzettséget igénylő munkakörökben dolgozóknak adott garantált bérminimum és a minimálbér súlyozott átlagát kell kiszámítani (jelenleg kétszer annyian részesülnek előbbiben, mint minimálbérben).
Jelenleg a minimálbér összege 266 800 forint, a garantált bérminimum pedig bruttó 326 ezer forint, az effektív minimálbér összege így mintegy 306 ezer forintot ér el. A minimálbérek átlagosan 482 ezer forintot tesznek ki az unióban, az effektív magyar minimálbér a 17. helyet éri el az EU-n belül, a régióban pedig az élmezőnyhöz tartozik, megelőzve Csehországot, Szlovákiát, Romániát és Bulgáriát – fogalmaz az NGM közleménye.
A kormány dicsekvését árnyalja, hogy a garantált bérminimum nettója körülbelül havi 210-220 ezer forint, ennyiből kellene tehát egy szakképzett, sőt diplomás embernek megélnie – például a kormányablakok, kormányhivatalok dolgozóinak többségének, akiknek ennyivel szúrja ki a szemét az állam, miközben a vezető tisztségben álló közszolgák illetménye folyamatosan növekszik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.