A kormány kihirdette: bruttó 1672 forint lesz a minimálórabér
A hároméves bérmegállapodás aláírása után a kormány rögzítette a legkisebb bérek mértékét.
A hároméves bérmegállapodás aláírása után a kormány rögzítette a legkisebb bérek mértékét.
A közép- és nagyvállalatok inkább költségcsökkentést, létszámstopot vagy technológiai beruházásokat terveznek, derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara minimálbér-kutatásának első jelentéséből.
Pontos összegekkel és a munkáltatóknak az emeléshez nyújtott segítséggel is előálltak.
Ha minden jól alakul, és békeév lesz 2025, akkor biztos az emelés a miniszterelnök szerint, aki az aláíráskor arra is utalt, hogy jövőre átalakul a gazdaságirányítás.
A Portfolio szerint a béremelésért cserébe a munkáltatók segítséget kapnak.
Visszakozni látszik a kormány, konzultációt készít elő a témában.
A lap információi szerint a kabinet inkább megtartaná a 2007 óta meglévő juttatást.
A Nemzetgazdasági Minisztérium háttérszámítása szerint évente 12 százalékot emelkedhet a minimálbér, amivel az átlagkereset feléhez közelítené az összeget a kormányzat. A garantált bérminimum ennél jóval alacsonyabb ütemben nőne ez idő alatt.
A kormány, a munkáltatók és a munkavállalók érdekképviseletei egyetértettek, hogy a minimálbérnek 2027-re el kell érnie az átlagkereset 50 százalékát. Ám csak a – jelenleg mintegy havi 40 ezer forinttal – alacsonyabb rendszeres átlagkereset 50 százalékát.
Mi a különbség a minimálbér és a garantált bérminimum között? Mennyire felel meg ez az összeg a gazdasági valóságnak? Meg lehet-e élni a minimálbérből? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat gazdasági podcastunk évadnyitójában.
A minisztérium szerint figyelembe kell venni a garantált bérminimumot is a valós képhez, így az ország már nincs is az utolsó előtti helyen.
Az EU-s szabályokból lényegében semmiféle jelentős minimálbér-emelési kényszer nem következik. A szakszervezetek mindenesetre szükségesnek látják a minimálbér felzárkóztatását, és ebben jó eséllyel partnerre találnak a gazdaságélénkítésben utazó kormányban.