Pontos összegekkel és a munkáltatóknak az emeléshez nyújtott segítséggel is előálltak.
Hétfő reggel írták alá a következő három évre szóló bérmegállapodást a kormányzat, a munkavállalói és a munkáltatói érdekvédelmi szervezetek. Azt eddig is lehetett tudni, hogy milyen mértékben és ütemben várható a minimálbér és a garantált bérminimum, de a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) részleteket is közölt az egyezségről, amely szerinte a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv első pontja.
Az NGM számítása szerint a minimálbér
- 2025-ben 9 százalékkal, bruttó 290 800 forintra,
- 2026-ban 13 százalékkal, bruttó 328 600 forintra,
- 2027-re 14 százalékkal, bruttó 374 600 forintra emelkedik.
A garantált bérminimum 7 százalékkal, bruttó 348 800 forintra nő jövőre.
A tárca szerint a lépés célja, hogy növekedjen a jövedelmek vásárlóereje, és hogy a gazdasági bővülés eredményeiből a társadalom lehető legszélesebb köre részesüljön.
Az NGM szerint 2027-ben a minimálbér eléri az arra az évre várható rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát.
A minimálbér emeléséért cserébe azoknak a munkáltatóknak is jut valami, akik minimálbéren foglalkoztatnak dolgozókat. Nekik „csúsztatva” kell majd fizetniük a megnövekedett szociális hozzájárulási adót, tehát 2025-ben a 2024-es, 2026-ban a 2025-ös, míg 2027-ben a 2026-os értéknek megfelelően kell ezt rendezniük.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.