A nagyon drágán vett orosz gáz nem csak hatalmas nem realizált pénzügyi veszteséget jelent, de komoly pluszköltség a tárolása, és a megvásárlására felvett hitel törlesztése is.
Évente több tízmilliárd forintot visz el a 2022-ben rekord feletti áron beszerzett, különleges gázkészlet. A télen mindössze két hét hazai gázigény kielégítésére elegendő gázmennyiséggel kapcsolatos pluszköltségeket a Népszava számította ki a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) tavalyi beszámolója alapján.
Ezek leginkább a gázmennyiség megvásárlására és tárolására felvett 2 milliárd eurós – közel ezer milliárd forintos – államilag biztosított hitel költségei, amit a lakosságok kívüli fogyasztókra terhelt “különleges MSZKSZ-tagi hozzájárulás” néven szedik be. Ennek pontos összege nem ismert, de a lap szerint a költségeknek azt a részét, amit a hozzájárulás nem fedez a rezsivédelmi alapból utalják át. Ez tavaly 31 milliárd, idén 14 milliárd forintot tett ki, és jövőre is 4,5 milliárddal számolnak.
A különleges gázkészlet beszerzését 2022 nyarán az oroszok által Ukrajna ellen indított háború kiváltotta energiaválság idején rendelte el a kormány, amikor Moszkva a gázszállításokat is visszafogta, egekbe lökve az árat.
A 2022 nyarán megvett 740 millió köbméter, 7880 GWh, különleges földgázkészlet átlagos bekerülési ára 255 euró/MWh volt, átszámítva 1114 forint köbméterenként, miközben szerdán a holland TTF-gáztőzsdén 32,8 eurón zárt, ami átszámítva 135 forint köbméterenként. A különleges gázkészletnek ennél fogva nem csak a költségei nagyok, de egészen addig hatalmas veszteséggel lehetne értékesíteni, amíg nem emelkedik fel megint ilyen magasra a gázár. Idén februárban azt számoltuk, hogy csak ezen a gázmennyiségen 735 milliárd forint nem realizált pénzügyi vesztesége van a kormánynak.
Borítóképünkön a Magyar Földgáztároló Zrt. zsanai föld alatti tárolótelepe
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.