A Bankmonitor új kalkulátorának segítségével most mindenki könnyedén megnézheti, hogy reálisan mennyi nyugdíjra számíthat a magyar államtól. A várakozások gyakran érdemben eltérnek a realitásoktól.
Minden magyart érintő súlyos probléma, hogy az aktív életszakasz végén drasztikusan csökkenhet a rendelkezésre álló jövedelem. Ennek oka az állami nyugdíjrendszer elégtelen szolgáltatási színvonala: a Bankmonitor számításai szerint tavaly a magyar nyugdíjasok 40%-a a létminimum alatt élt.
Mennyi pénzből élnek a magyar nyugdíjasok 2024-ben?
A nyugdíjakról számos statisztika áll rendelkezésre: például a társadalmi középértékeket (mediánt) a KSH adatai megmutatják. Ezek alapján 2024-ben 232 000 forint az átlagnyugdíj, míg a mediánnyugdíj 205 000 forintra rúg.
Persze az országos szintű statisztikák tanulságai nem minden élethelyzetre alkalmazhatók: különösen szerencsés egyéni életpálya révén akár az anyagi értelemben teljesen gondtalan időskor is megvalósítható az állami nyugdíjból.
Leginkább azok számíthatnak kimagasló nyugdíjra, akik egész életükben bejelentett alkalmazottként keresték a kenyerüket, nagyon hosszú szolgálati időt (pl. 50 évet) tudnak felmutatni, és munkájukért cserébe mindig kiemelkedően jó fizetésben részesültek. Ilyen esetben akár milliós nagyságrendű nyugdíjösszeg is keletkezhet.
Bárki kiszámolhatja, hogy reálisan mennyi nyugdíjra számíthat!
A Bankmonitor új nyugdíjkalkulátora segít megbecsülni, hogy a mai aktívak reálisan mekkora állami nyugdíjra számíthatnak. A kalkulátor nagyon könnyen használható, mindössze 3 adatot – az életkort, a nettó fizetést, valamint a legmagasabb iskolai végzettséget – kell megadni hozzá. Ezek alapján (és egy realisztikus életpálya feltételezésével) a kalkulátor megmondja, hogy a felhasználó várhatóan mennyi állami nyugdíjra lesz jogosult, amikor eléri a 65 éves kort.
Nézzünk egy példát: aki most 33 éves, havonta 300 ezer forint a nettó fizetése, a legmagasabb iskolai végzettsége pedig főiskola/alapképzés, ő várhatóan nagyságrendileg 174 600 forint mai értékű állami nyugdíjra lesz jogosult.
A kalkulátor azt is jelzi, hogy ez a nyugdíjösszeg 125 400 forinttal kevesebb, mint a mostani fizetése. Százalékosan ez a jövedelemkiesés azt jelenti, hogy a nyugdíjba vonuláskor a mai fizetéséhez képest csaknem 42%-kal kevesebb pénzből kell majd gazdálkodnia!
Hogyan működik a Bankmonitor nyugdíjkalkulátora?
A Bankmonitor egyszerű nyugdíjkalkulátora az állami nyugdíj kiszámításának itt bemutatott logikáját követi, de számos egyszerűsítést tartalmaz. Ez teszi lehetővé, hogy mindössze három információ alapján becslést készítsen a várható állami nyugdíj nagyságára.
A kalkulátor a megadott adatok (és a KSH idekapcsolódó adatbázisai) alapján modellezi a reális jövedelmi életpályát, majd az így kapott életpályából megbecsüli azt a várható nettó átlagkeresetet, amelyet az állami nyugdíj kiszámítása során majd figyelembe vesznek.
A nettó átlagkereset ismeretében már csak a szolgálati időtől függő szorzószámra van szükség, hiszen ennek a szorzószámnak és a figyelembe vehető átlagkeresetnek az egyszerű szorzata lesz az induló nyugdíj. A kalkulátor a szolgálati időre a szokványosnál valamivel kedvezőbb értéket, 40 évet feltételez, melyhez 2024-ben 80%-os szorzószám tartozik. Azonban a megadott életkortól függően ezt a szorzószámot fokozatosan csökkenti: minél fiatalabb a felhasználó, annál kisebb szorzószámot feltételez a kalkulátor, így kezelve a negatív demográfiai kilátások hatását.
Fontos, hogy az eredményül kapott várható induló nyugdíjösszeg mai értéken értendő, tehát az inflációval már korrigálva van.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.