Ez rámutat, hogy bizonyos szakmákban a magyar felsőoktatás nem tud elég diplomást képezni, illetve a munkaadók nem tudják megfelelő bérekkel megakadályozni a hazai szakemberek elvándorlását.
Nagyjából 20 ezer az EU-n kívülről érkezett diplomás vendégmunkás dolgozott Magyarországon az első negyedéveben, vagyis minden ötödik ilyen vendégmunkás felsőfokú végzettséget igénylő állást töltött be, írja a Népszava hétfői száma a Magyar Nemzeti Bank inflációs jelentése alapján.
Az év első három hónapjában az itthon foglalkoztatott 4,7 millió főből 2,1 százalék, mintegy 100 ezer fő érkezett külföldről, ha ebből kivesszük az unión belülről érkezetteket, akkor a klasszikus vendégmunkások aránya nem éri el az 1,8 százalékot, ez kb. 82 ezer főt jelent. Emlékezetes: a kormány a következő években 300 ezer főre emelné a harmadik országokból érkező vendégmunkások számát – ez a tendencia egyelőre megtorpant.
Bár a vendégmunkások legnagyobb része szakképesítést nem igénylő állásokba került, a második legnagyobb csoport, 36,6 ezer fővel a diplomásoké, közülük tehát, mint fentebb említettük, 20 ezren érkeztek az EU-n kívülről. Átlagon felüli arányban vannak jelen a Népszava szerint vendégmunkások az informatikában, ahol a dolgozók 4,5 százaléka érkezett az unión kívülről.
A lap szerint ez rámutat, hogy vannak szakmák, melyekben a magyar felsőoktatás nem tud elég diplomást képezni, illetve a munkaadók nem tudják megfelelő bérekkel megakadályozni a hazai szakemberek elvándorlását. Arra is rámutat a jelenség, hogy az agyelszívás nem teljesen egyirányú: nemcsak kivándorol tőlünk a jól képzett diplomás és szakmunkás, de, ha kisebb is mértékben, érkeznek hozzánk ilyen emberek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.