A nagy presztízsű svájci versenyképességi rangsorban.
A sereghajtók között Magyarország az IMD World Competitiveness Center 67 ország gazdaságának versenyképességét összehasonlító rangsorában: az 54. helyen áll. A rangsor alapján a magyar gazdaság nem éppen a legjobb irányba halad: nyolc helyet rontott az előző évi eredményéhez képest. Megelőzi többek között Románia, amely az 50. helyen áll, és csak két helyet csúszott hátra az előző évhez képest.
A listát sorrendben Szingapúr, Svájc és Dánia vezeti, a térségünkből Románia mellett előz minket Horvátország (51.), Szlovénia (46.), leköröz Lengyelország (41.) és Ausztria (26.). Mögöttünk van Bulgária (58.) és Szlovákia (59.). A sort dél-amerikai államok zárják: Peru, Argentína és Venezuela.
A rangsor készítői nemcsak az országok GDP-adatait vetik össze az elemzés során, hanem a politikai, társadalmi és kulturális dimenziókat is figyelembe veszik, illetve hogy milyen környezetet teremt a vállalkozások számára a kormány: mennyire működik hatékonyan az infrastruktúra, az intézmények, és hogy a politikai döntéshozatal mennyire bátorítja a fenntartható értékteremtést.
Magyarország 2022-ig – amikor az uniós pénzforrásokat elapasztotta a jogállamisági mechanizmus – felfelé, azóta viszont lefelé ívelő pályán mozog a ranglistán: 2022-ben még a 39. helyen állt a komplex listán, tavaly már a 46., idén pedig az 54. helyre csúszott vissza.
Bár az egyes ismérveket külön vizsgálva középmezőnybeli helyezéseket is elértünk, az általános versenyképességhez hasonlóan mindegyikben lefelé ívelő a pálya, legyen szó akár
- a gazdaság teljesítőképességéről, amelyben két év alatt 28 helyet zuhanva a 36.,
- a kormányzati hatékonyságról, amelyben 15-öt csúszva az 51.,
- az üzleti hatékonyságról, amelyben 19-et esve a 67.,
- az infrastruktúráról, amelyben 5-öt rontva a 41. helyen landolt idén az ország.
Bár sokan állítanak össze hasonló versenyképességi rangsorokat, a svájci IMD World Competitiveness Center rendelkezik a legszélesebb mutatórendszerrel dolgozó és hosszabb időtávlatú elemzésekre is alkalmas adatsorokkal – jegyzi meg a rangsort kiszúró Portfolio.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.