Gazdaság hvg.hu 2024. április. 14. 15:13

Párizs rekord mennyiségű cseppfolyósított földgáz vesz Moszkvától, miközben Macron csapatokat küldene az oroszok ellen

A gazdasági érdekek felülírják a politikát?

Minden uniós tagállamnál több cseppfolyósított orosz földgázt vett Franciaország Oroszországtól derítette ki a Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) kutatóintézet a brüsszeli Politico felkérésére.

Franciaország idén már 600 millió eurót fizetett ki Moszkvának cseppfolyósított földgázért szép csendben, miközben Emmanuel Macron elnök azzal sokkolta a nemzetközi közvéleményt, hogy „nem tartja kizártnak azt, hogy NATO-tagállamok is küldhetnek csapatokat Ukrajnába”. Ezt az elképzelést az USA és a NATO tagállamok többsége elutasította, de Lengyelország és a balti államok helyeslik. Vlagyimir Putyin orosz államfő úgy nyilatkozott, hogy emiatt újra kell értékelni Oroszország stratégiai elképzeléseit, hűséges szövetségese, Lukasenka belarusz elnök pedig már egyenesen harmadik világháborúval fenyegetőzik.

Az Európai Unió az Egyesült Államokhoz hasonlóan szankciókkal akarja rákényszeríteni Moszkvát arra, hogy fejezze be agresszióját Ukrajna ellen. Oroszország költségvetésének felét az olaj és földgáz exportja adja, ezért ennek a jelentősége óriási mind Putyin, mind pedig ellenfelei számára. Az oroszok igen leleményesek a szankciók megkerülésében, de az olajnál ez könnyebben megy, mint a földgáz esetében.

Párizsban azzal intézik ezt el, hogy “nem túlságosan könnyű a helyzet, mert a Total Energies-nek hosszútávú szerződése van a cseppfolyósított orosz földgáz szállítására, vagyis fizetnünk mindenképp kell” – mondták a Politico tudósítójának a francia fővárosban.

A Total Energies-nek nagy orosz érdekeltségei is vannak, ez is indokolja Párizs „óvatosságát”.

A társaságnak 20%-os részesedése van a Yamal LNG orosz vállalkozásban. Ez működtet egy cseppfolyósító üzemet Észak-Szibériában, amely a Novatek tulajdonában áll. Ez magánvállalat, és 2032-ig szerződése van a Total Energies-vel cseppfolyósított földgáz vásárlására. Mi áll a szerződésben? Évi 4 millió tonna cseppfolyósított földgáz megvásárlása. Így nem csoda, ha a Total főnöke irreálisnak nevezte az uniós szankciókat az orosz cseppfolyósított földgázzal szemben 2027 előtt.

Franciaország távolról sincsen egyedül az orosz földgáz vásárlásával az Európai Unióban, ahol tavaly összesen 8 milliárd eurót fizettek a tagállamok összesen az importért Oroszországnak. Legkevesebb kilenc uniós tagállam vásárol orosz cseppfolyósított földgázt, Franciaország áll az első helyen. A CREA kimutatása szerint Franciaország mellett különösen Belgium és Spanyolország számít az orosz cseppfolyósított földgáz jelentős importőrének az Európai Unióban.

Az uniós tagállamok még az ukrajnai agresszió előtt kötöttek szerződést a cseppfolyósított földgáz szállításáról Oroszországgal, amely olcsóbban kínálta a földgázt, mint az Egyesült Államok.

Putyin Ukrajna elleni agressziója után az uniós tagállamok döntő többsége mérsékelni akarja az orosz gáztól való függést. A Politico megkérdezte a párizsi energiaminisztériumot is, ahol arra utaltak, hogy Franciaország nagy elosztóközpont Európa nyugati felén, ezért figyelembe kell vennie más országok érdekeit is. Mindenekelőtt Olaszországról van szó, amely jelentős részben Franciaországon keresztül importálja az orosz cseppfolyósított földgázt.

A brüsszeli bizottság új szankciós csomagot készít elő , de ebben valószínűleg nem lesz benne a cseppfolyósított földgáz – jósolja a Politico. Miért nem hiszen, Lengyelország és a három balti állam ezt javasolja? Magyarország hagyományosan ellenez mindenfajta szankciót az orosz földgáz importjára, de más tagállamok is a fenntartásaikat hangoztatják, márpedig konszenzusra lenne szükség.

Mit javasol a CREA kutató intézet? Ársapkát a cseppfolyósított orosz földgázra. Ha egy megawattóra cseppfolyósított földgáz árát 17 euróban állapítanák meg, akkor ezzel egyharmaddal csökkenne az oroszok bevétele.

zöldhasú
Hirdetés