Már annyi támogatási igény érkezett be, ami kimeríti a teljes keretet, ha mindenki a maximális támogatási összegre hajt. A pályázatok ötödét már el is bírálták a Napenergia Plusz programban.
Már 15 ezernél tart a benyújtott támogatási igények száma az év elején indult Napenergia Plusz programban – derült ki Alföldi Boruss Márk, az Energiaügyi Miniszérum helyettes államtitkára előadásából, amit a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség (MNNSZ) által szervezett Szolár-konferencián tartott csütörtökön a Hungexpón. A 75 milliárdos program segítségével körülbelül 15 ezer háztartás szerelhet fel 66 százalékos, legfeljebb 5 millió forintos támogatással akkumulátoros tárolókkal kiegészített napelemes rendszert, amit a most bejelentett 15 ezer támogatási igény le is fed, ha a maximális támogatási összeggel számolunk.
Persze ennél jóval többen jelentkeztek, a helyettes államtitkár szerint 28 ezren végezték el a januárban (kissé döcögősen) indult előregisztrációt, és a kiíró 22 ezer regisztrációt igazolt vissza. Van tehát még 7 ezer olyan jelentkező, aki most izgulhat, vajon a beérkezett pályázatok közül hányat dob majd vissza a kiíró, és hány olyan lesz, ami nem használja ki a maximális támogatási összeget, és vajon nekik marad-e még a keretből.
Korábbi információk szerint átlagosan 4,1 millió forintos volt a pályázók által benyújtott igény, ha ezzel számolunk, akkor a program 75 milliárdos kerete akár 18 ezer pályázatra is elég lehet, tehát a most pályázók még reménykedhetnek.
A pályázatot benyújtók közül háromezren mindenesetre már tudják az eredményt, ennyit ugyanis már elbírált a kiíró. A helyettes államtitkár jelezte, igyekeznek minél gyorsabban lezárni a programot.
Alföldi Boruss Márk egyebek mellett beszámolt a vállalkozások számára kiírt, 62 milliárdos ipari akkumulátoros pályázat állásáról is, ahol már lezárult a pályázás – több mint 400 MW-nyi ajánlat érkezett be –, és hamarosan eredményt hirdetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.