Az erőteljes kínai konkurencia miatt az uniós napelemgyártás vergődik, ezért az Európai Bizottság azt szeretné, ha a tagállamok közös nyilatkozatban fejeznék ki szándékukat uniós napelemek vásárlására. A brüsszeli Politico megszerzett egy belső dokumentumot ezzel kapcsolatban.
“A helyzet romlása akciót sürget“ – hangsúlyozza a Bizottság dokumentuma, amelyet konkrétan az váltott ki, hogy az egyik legnagyobb uniós napelemgyártó, a Meyer Burger bejelentette: leállítja termelését Németországban.
Milyen akcióval lehetne megmenteni a vergődő uniós napelemgyártást? Az Európai Bizottság vizsgálja, milyen állami támogatást kapnak a kínai cégek a napelemek előállításához, illetve exportjához.
Az Európai Unió nemrég fogadott el egy új jogszabályt (Net Zero Industry Act), amely azt célozza, hogy a zöld átmenethez szükséges berendezéseket mindenekelőtt uniós forrásból vásárolják meg a tagállamokban. A másik lehetőség az, hogy a napelemfejlesztési programot kössék össze a mezőgazdaság zöld átmenetével. Brüsszel ezenkívül azt javasolja, hogy helyezzenek el nagy számban napelemeket középületek tetején, ily módon is növelve a keresletet.
Minthogy a kínai napelemgyártó cégek is jelentős részben az állami támogatásnak köszönhetik a piac letarolását, ezért a Bizottság azt javasolja a tagállamoknak , hogy támogassák ők is saját cégeiket.
Sok jó szándék, de kevés konkrétum
Az Európai Napelemgyártók Tanácsának főtitkára, Johan Lindahl így nyilatkozott a dokumentumról: ”ez fontos lépés a jó irányban, de a jelenlegi nehéz helyzetben konkrét intézkedéseket várunk Brüsszeltől”. Az európai gyártó cégek uniós pénzekre vágynak és várnak: ”a Bizottságnak nagyon sürgősen sokkal konkrétabb döntést kell hoznia az uniós pénzekről” – nyilatkozta a Politicónak Dries Acke, a Europe Solar Power lobbicsoport igazgatója. A Politico szerint a szakminiszterek még hónapok múlva tárgyalnak majd a kérdésről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.