Egy éve még visszaszorította volna a készpénzforgalmat a kormány, most azonban szóba került, hogy alkotmányba foglalják készpénzhasználatot.
„Ha önök azt gondolják, hogy ezt érdemes alkotmányos szintre emelni, nem leszünk akadályai ennek” – ezt válaszolta kedden Orbán Viktor a Mi Hazánk képviselőjének a parlament tavaszi ülésszakának nyitányán arra a felvetésre, hogy az alaptörvénybe kellene iktatni a készpénzhasználat jogát.
Gondoljunk csak bele, mi lenne velünk készpénz nélkül. Olyan ikonikus pillanatokkal lennénk szegényebbek, mint a készpénzt számolgató Orbán Viktor, aki sajtófőnöke szerint magánprogramra tartott a budapesti Bakáts utcába, vagy Szijjártó Péter 75 ezres cipővásárlása élő adásban, ahol tudatta mindenkivel, hogy mindig készpénzzel szeret fizetni. A kormánytagok fizetési szokásait végül Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter összegezte: „Talán többnyire inkább készpénzzel fizetnek. Én is inkább fizetek készpénzzel, mint kártyával, de előfordul a másik is”.
Érdekes fordulat ez, pláne, ha figyelembe vesszük, hogy a kormány egy éve még kevesebb készpénzt akart. Mindezt tavaly áprilisban azzal indokolta Tállai András, a pénzügyminisztérium államtitkára, hogy „a legtöbb visszaélés készpénzben történik, hiszen a banki átutalásnak nyoma van, követhető, míg a készpénzben felvett összegek szabadon mozoghatnak emberek vagy vállalkozások, jogi személyek között”.
A jegybank korábbi kutatása úgy számol, a készpénzhasználat évi 100 milliárd forintjába kerül az adófizetőknek.
„Magának a bankjegyeknek és az érméknek az előállítása, az 10 milliárd. 90 milliárd pedig a készpénz szállítása, számolása, őrzése” – vázolta az RTL Híradónak Turzó Ádám, a Portfolio.hu elemzője.
Magyarországon a dolgozók majdnem 20, és a nyugdíjasok csaknem 40 százaléka készpénzben kéri és kapja a jövedelmét a jegybank legutolsó, 2020-as kutatása szerint.
A kérdés nemrégiben téma volt a hvg.hu pénzügyi podcastjában, a Kasszakulcsban is, ahol Gyükeri Mercédesz és Sztojcsev Iván annak jártak utána, jogosan aggódnak-e néhányak amiatt, hogy elveszítjük a készpénzes fizetés lehetőségét és mik az előnyei és hátrányai a készpénzmentes társadalomnak.
Tényleg betilthatják a készpénzt? - Kasszakulcs #2
Miért beszélünk erről egyáltalán? Mi a szerepe a készpénznek a gazdaságban? Milyen előnyei és hátrányai lennének a készpénzmentes társadalomak? Ennek jártunk utána pénzügyi podcastunk legfrissebb adásában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.