Csak a növekedés korlátozásával lehetne tartani a kitűzött hiánycélt - erre figyelmeztet egy friss elemzés.
A 2024-re elfogadott költségvetésben 2,9 százalékos hiánycél szerepelt, ennek betartásához azonban komoly megtakarításokra lenne szüksége a kormányzatnak, és nem valószínű, hogy a kabinet vállalja a növekedés korlátozását, ez azonban a kitűzött célnál jóval magasabb deficithez vezethet - írja az Egyensúly Intézet a kedden bemutatott 2024-es gazdasági előrejelzésében. Az intézet szerint akár az 5 százalékot is elérheti a költségvetés hiánya, ezzel azonban megnőhet annak az esélye, hogy az EU túlzottdeficit-eljárást indítson Magyarországgal szemben.
Az előrejelzés a legtöbb gazdasági mutatóban kedvező változásokkal számol az elkövetkezendő két évre, a GDP a tavalyi csökkenést követően idén 2,9, jövőre pedig 3 százalékkal nőhet, az infláció pedig 4,3 százalékos lehet 2024-ben, a 3 százalékos hiánycél 2025 után lehet elérhető.
Az intézet szerint 5,5 százalékkal nőhetnek a reáljövedelmek, ahogyan a fogyasztások és a beruházások szintje is, előbbi 2,1, utóbbi 6,7 százalékkal. A munkanélküliség kis mértékben csökkenhet, 2024-re 3,9 százalékos munkanélküliségi rátát jelez előre az elemzés.
Az előrejelzés szerint a magyar gazdaságban a fő probléma a termelőkapacitások kihasználatlansága, azaz a kereslet hiánya a hazai vállalatok számára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.