Tovább gyűrűzik a kegyelembotrány, a köztársasági elnök lemondása után már túlárazott szerződésekről és rendszerszintű korrupcióról is szó van; a legrosszabb forgatókönyv valósult meg, akkorát gyengült a magyar gazdaság. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Aki nem egy kő alatt töltötte az elmúlt egy hetet, úgyis tudja, mivel kell kezdeni a hírösszefoglalót: miután a múlt szombaton Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit volt igazságügyi miniszter belebukott abba, hogy megkegyelmeztek egy pedofil ügy egyik érintettjének (azaz nem is ebbe, hanem abba, hogy mindez egy év elteltével kiderült), a botrány gyűrűzik tovább és tovább. Elért Balog Zoltán református püspökig, de a gazdasági hírekben azért van helye, mert a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antalig is.
Magyar Péter, Varga Judit volt férje hirtelen lett az ország egyik legismertebb embere: előbb bejelentette, hogy visszaadja minden állami megbízását – volt bőven mit, nem kispályás NER-káderről van szó – majd arról kezdett beszélni, hogy annak idején a Diákhitel Központ Zrt. vezetőjeként túlárazott szerződéseket nem akart aláírni, de rászóltak, hogy meg kell tennie. Magyar Rogánt véli mindennek a hátterében – az biztos, hogy a miniszternek óriási hatalma van, százmilliárdok és teljes iparágak fölött rendelkezik.
Az egyébként is nagyon látványos, hogy Balásy Gyula cégei mennyire gyorsan gazdagodnak az állami pályázatokból, de egy másikra is rábukkantunk, amikor a kommunikációs vállalkozások környékén kutattunk. Ez rendkívül sok alkalommal lett második a pályázatokon, és úgy hívják, hogy PlanB (azaz B terv).
A nagy vádak után többen is feljelentést tettek – mi pedig annak próbáltunk utánajárni, hogy a NER gyanús ügyeinek hogyan mehetnének utána a hatóságok: ha egyszer megbukna a rendszer, lenne-e esély nemcsak korrupciógyanúról beszélni, hanem olyan vádiratot összerakni, amely a bíróság előtt is megállná a helyét.
Egy mellékszálon Magyar beszélt arról is, hogy nincs rendben, mennyire sok szálloda kötődik Tiborcz Istvánhoz, a miniszterelnök vejéhez. Megnéztük, mi igaz ebből az állításból, és nem volt nehéz állami milliárdokat találni a szállodabiznisz mögött. Tiborcz úgy reagált a vádakra: „vannak olyan emberek, akik a gazdasági életből kikerülve politikai hatalmat akarnak szerezni, és vannak azok, akik a gazdasági életben igyekeznek értéket teremteni”.
Így, hogy a hírekben mindent vitt a kegyelembotrány, kevesen figyeltek fel rá, pedig normális körülmények között a hét egyik legfontosabb ügye lett volna: a legrosszabb előrejelzések jöttek be, akkorát esett 2023-ban a magyar gazdaság teljesítménye. Éves szinten 0,8 százalék a visszaesés 2022-höz képest, negyedéves viszonyításban pedig az a rossz hír, hogy július-szeptemberről október-decemberre stagnálást mért a Központi Statisztikai Hivatal. Egy pozitív szám van: az év utolsó három hónapjában már 0,4 százalékkal jobb volt a teljesítmény, mint 2022 legvégén.
Az elemzők első reakciója az volt erre, hogy így már a kormány 2024-es 4 százalékos célszáma is túl optimistának tűnik, ahhoz a legjobb forgatókönyvek megvalósulására volt szükség. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter azzal állt elő, hogy Németország és az Magyar Nemzeti Bank a hibás, Varga Mihály pénzügyminiszter pedig amellett, hogy a szankciókról és a háborúról beszélt, már megpendítette, hogy a 4 százalék szerinte is a legjobb lehetőség lehet csak.
A kormánynak így szép munkája lesz abban, hogy felpörgesse a gazdaságot. Persze az, hogy alacsonyabb bázisról indulunk, némileg segíteni fog, hiszen így a 2023-as szám, amelyhez az ideit hasonlítjuk majd, gyengébb, de így sem lesz könnyű. Az egyik első lépésként mindenesetre kiosztanak 910 milliárd forint EU-pénzt, ebből van, amit 0 százalékos kamatra.
Az EU pedig megúszta a recessziót: ott az utolsó negyedév 0,3 százalékos adata azt jelenti, hogy 2023 egyetlen negyedéve sem volt mínuszos éves összevetésben, és most már a harmadik negyedévhez képest is összejött egy minimális, 0,1 százalékos plusz. A kontinens nagy gazdaságai közül Németország van a legnagyobb bajban (-0,3 százalék; bár mivel a japán gazdaság még nagyobbat esett, ezzel is a német lett a világ harmadik legnagyobbja), Franciaország és Olaszország jóval jobban teljesít (0,5 és 0,7), a spanyol 2 százalékos növekedés pedig az EU egyik legjobbja.
Elbírálhatta az első pályázók előregisztrációját a Napenergia Plusz program lebonyolítója. Az akkumulátorral kiegészített napelemes rendszerek telepítését támogató program kerete 15 ezer háztartásra elég, de 25 ezren jelentkeztek.
Összegyűjtöttük, mire érdemes figyelniük azoknak, akik szeretnének támogatást kapni. Azok mehetnek biztosra, akik még bőven a keret kimerülése előtt letudják a szerződéskötést és a szükséges papírmunkát. Közben gyorsan kell dönteni egy sor műszaki kérdésben, például hogy érdemes-e rámenni a nagyobb teljesítményű napelemekre és a nagyobb kapacitású akksikra.
Az igény nagy: az elmúlt években látott bővülés alapján hónapokon belül eléri a 6 gigawattot a Magyarországon telepített naperőművek összkapacitása. Ezt a kormányzati stratégia eredetileg 2030-ra várta.
„Ugyanaz a jogi konstrukció, ugyanaz a befektető, mint amit a Rákosrendezőre hozna a kormány. Az eredmény: maga a borzalom.” Így írt Karácsony Gergely főpolgármester, amikor Belgrádban járt, hogy megnézze az ottani mini-Dubaj projektet, amelyhez hasonló az is lehet, amit most a kormány Rákosrendezőre szeretne.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium utasítására a MÁV elrendelte, hogy a rákosrendezői területet ürítsék ki. Nem lesz egyszerű munka ez: ott van például 175 ezer tonna olyan építési törmelék, amelyet még az 1999-ben leégett Budapest Sportcsarnok bontásakor szállítottak oda. A minisztérium úgy számol, hogy a nyár végére zárulhat le a munka.
A kormány dolgozik – írta Orbán Viktor a Facebookon a kegyelembotrány alatti több nap hallgatás után (és persze még bőven az évértékelője előtt). Valóban: például volt arra gondjuk, hogy korlátozzák a befektethető Babakötvény összegét. Varga Mihály ezt azzal magyarázta, hogy a visszaéléseket szeretnék elkerülni, de valójában arról lehet szó, hogy a magas kamatok miatt elszálló kiadásait próbálja a kormány kordában tartani.
Eközben az is kiderült: a babaváró hitel iránt érdeklődő párok 41,7 százaléka teljesítette az összes jogosultsági feltételt 2024 első hónapjában, ami 10 százalékos csökkenés az egy évvel korábbihoz képest. Legtöbbeknek a legalább három éves folyamatos tb-jogviszony igazolása okoz nehézséget, de az életkor 30 évre leszállítása miatt is sokan elbuknak.
És arról is kijött egy adat, hogy 25 millió forint a csok pluszban igényelt átlagos hitelösszeg. Vagyis az átlagos igénylő kevesebb, mint két gyermeket vállal be, de a meglévő gyermekek beszámítását figyelembe véve a konstrukció termékenységfokozási rátája inkább az 1-hez áll közelebb.
Frissítette a KSH az arról szóló listáját, mi mindennek az árát kell megnézni az infláció kiszámolásakor. Ahogy minden év elején, úgy most is ahhoz igazították a módszertant, hogy miként változtak a vásárlási szokások. Felkerült sok más mellett az airfryer, az okosóra és a csirke far-hát, és reagáltak arra is, hogy egyre kisebb kiszerelésben kerülnek az áruk a polcokra.
Kikerültek viszont az inflációs kosárból olyan áruk, amelyek valamikor sokat számítottak, mostanra viszont gyakorlatilag teljesen eltűntek. Mostantól nem számít bele az inflációba az egykor fontos áruk közül sem a közepes méretű szótár, sem az ébresztőóra, sem a zsebszámológép.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.