Gazdaság hvg.hu 2024. január. 23. 08:57

Az orosz alumíniumtermékeket érintheti a következő uniós szankciós csomag

Az alumínium megolvasztása hatalmas mennyiségű áramot igényel, ezért az ebből készült termékek szankciója újabb csapást jelent az orosz energiaiparra.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Az orosz alumíniumtermékeket érintheti a következő uniós szankciós csomag – írja a Politico. Az alumínium megolvasztása hatalmas mennyiségű áramot igényel, lényegében az alumíniumtermékek gyártási költségének 40 százalékát emészti fel, ezért az ebből készült termékek szankciója újabb csapást jelent az orosz energiaiparra.

A korábbi csomagok az orosz alumíniumexportnak mintegy 85 százalékát hagyták érintetlenül, most azonban a behozatal teljes tiltása is felmerült, legalábbis egy uniós diplomata erről tájékoztatta a lapot.

Azt, hogy ez a lépés legalább annyira politikai, mint gazdasági döntés, jól jelzi, hogy a neve elhallgatását kérő diplomata arról is beszélt, hogy a döntéshozók szeretnék az új szankciót a háború kitörésének második évfordulója előtt bejelenteni, illetve a politikai jellegre utal az is, hogy a forrás arról beszélt a Politicónak, hogy kezdenek kifogyni a szankcionálás szempontjából nagyvadnak számító területekből. „Már az összes ilyet szankcionáltuk, kivéve a nem hozzáférhetőket, mint az atomenergia, vagy az LNG” – jelentette ki.

Európa ugyanakkor továbbra is fejőstehénnek bizonyul Oroszország számára, ugyanis Magyarország és más kelet-közép-európai államok ellenzik az orosz atomenergia szankcionálását, miközben a Roszatom jelenleg két reaktort is épít Magyarországon.

 

Der Standard-helyzetjelentés: Magyarország a nehézségek ellenére ragaszkodik Paks II.-höz

Az orosz fővállalkozó, a Roszatom közölte, hogy már hozzálátott az építkezés fő szakaszához, ám még nyitott kérdés, hogy a tervek megfelelnek-e a biztonsági előírásoknak. Az osztrák lap ezzel indítja összefoglalóját, amely az Átlátszóval közösen, a Journalismfund Europe támogatásával készült.

Több uniós tagállam, köztük Németországgal, pedig az LNG behozatalának korlátozását ellenzik. Spanyolország például uniós szinten a legnagyobb orosz LNG importőr, ráadásul 2022-höz képest még növelte is az orosz energiahordozók behozatalát.

Míg az orosz bevételi források elleni uniós erőfeszítések a legjobb indulattal is váltakozó sikerűnek nevezhetők, addig az oroszországi importtevékenységgel szemben már eredményesebb a fellépés. Az unió, kiegészülve az USA-val, Japánnal és más szövetségesekkel igyekszik megakadályozni, hogy Moszkva olyan alkatrészekhez jusson, amiket maga képtelen előállítani és amelyek fontosak lennének többek között az irányítható rakéták gyártásához.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?