A garantált bérminimum 10 százalékkal emelkedhet.
Megszületett a munkaadók és a munkavállalók között a megállapodás a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF), e szerint decembertől 15 százalékkal növekedhet a minimálbér és tízzel a garantált bérminimum.
A döntést a Gazdaságfejlesztési Minisztérium jelentette be, és ennek alapján az év utolsó hónapjától a minimálbér bruttó 266 800, míg a garantált bérminimum pedig bruttó 326 000 forint lehet. A felek abban is megállapodtak, hogy a 2024-es év folyamán is meg kell őrizni a bérek reálértékét, így célszerű volna, ha minden vállalkozás a maga üzleti, pénzügyi és bérpiaci helyzetének megfelelően eszközöljön további béremeléseket.
Az ülésen Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is részt vett, aki üdvözölte a döntést, valamint jelezte, hogy a kormány mielőbb megtárgyalja a javaslatokat és megalkotja a szükséges jogszabályokat.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség a tárca közleménye szerint nem írta alá a megállapodást. Nagy Márton szerint ezt a szövetség „nyilvánvalóan politikai okokból” nem tette meg. Az MSZSZ-nek a tárgyalásokkal kapcsolatos kifogásairól itt írtunk.
Előrehozná decemberre a minimálbér és a garantált bérminimum emelését a kormány, de van egy rossz hír is
A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár Czomba Sándor nyilatkozata szerint nem várnák meg 2024 januárját, már most decemberben emelnének a minimálbéren 15 százalékot, a garantált bérminimumon pedig 10 százalékot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.