Gazdaság Bankmonitor 2023. november. 16. 14:55

Állampapírt venne? A legjobb év még pont előttünk van!

Az elmúlt 2 évben több mint 34%-ot veszített a pénzünk az értékéből, és ezt a növekvő hozamok sem tudták kompenzálni. De hamarosan fordul a kocka, és eljöhet a két számjegyű pozitív reálhozamok éve. Ez azt is jelenti, hogy amit 2022-ben reálértelemben elveszítettek a befektetők, azt 2024-ben jó eséllyel visszakereshetik.

Mindannyiunk közös élménye az elmúlt évekből, hogy hétről hétre tapasztaljuk a pénz gyors ütemű értéktelenedését. A csaknem másfél évig két számjegyű tartományban tanyázó infláció közepette a meglévő megtakarítások vásárlóerejét sem volt könnyű megőrizni. Jó hír, hogy már látszik a fény az alagút végén: az elérhető reálkamat rövidesen érdemben emelkedni fog.

Mind a jövedelmek, mind a megtakarítások értéktelenedtek

A mögöttünk álló két évben – 2021 augusztustól 2023 augusztusig – összesen 34,6%-kal nőttek a fogyasztói árak Magyarországon. Ugyanez idő alatt az átlagkereset 34,2%-kal emelkedett, tehát továbbra is reálbércsökkenésről beszélhetünk. A nyugdíjak sem tudtak lépést tartani az inflációval: a vizsgált időszakban több részletben összesen 32,7%-os nyugdíjemelés érkezett.

Természetes törekvés a lakossági megtakarítók részéről, hogy ilyen extrém inflációs környezetben keresik azokat a lehetőségeket, amelyekkel – elfogadható kockázati szint mellett – a legmagasabb hozamra számíthatnak. Érthető módon az infláció kivédésére kevéssé alkalmas bankbetétek iránt mérsékelt volt az érdeklődés (2 év alatt 4,7%-kal nőtt az állomány), míg az állampapírok (+20,2%) és a befektetési alapok (+66,8%) kategóriáiban komoly állománynövekedés mutatkozott.

Az inflációkövető állampapír sem fedezte mindig az inflációt

Az állampapírok közül mostanra egyértelműen az inflációkövető kamatozású Prémium Magyar Állampapírt (PMÁP) tekinthetjük a legkedveltebbnek. Két évvel ezelőtt még „alig” 2 100 milliárd forintot tartottak ebben a befektetők, mostanra azonban már 6 600 milliárd fölötti összegről beszélhetünk. A nagy népszerűség oka a kamatozás szabályaiban keresendő: magas infláció esetén ez a papír igen vonzó kamatot termel.

Ha azonban a reálhozam szempontjából közelítünk, már nem annyira rózsás a kép. Mivel a papír csak nagyon ritkán, évente 1 alkalommal árazódik át, így a gyorsan felfutó inflációval szemben nem képes azonnali védelmet nyújtani. Például 2022 nyarán már bőven a két számjegyű tartományban járt az áremelkedés üteme, de az éppen vásárolható PMÁP alig 6,6%-os éves hozamot kínált, lévén a kamatozása a megelőző naptári év viszonylag moderált inflációjához igazodott. (Ez a furcsa együttállás vezetett odáig, hogy a hozamszintek változására sokkal gyorsabban reagáló diszkontkincstárjegyek felkeltették a lakossági befektetők kivételesen erős érdeklődését.)

A helyzetre reagálva az Államadósság Kezelő Központ új PMÁP-sorozatok kibocsátásáról döntött, melyek 2022. szeptember végétől kezdve már 11% fölötti induló hozamot biztosítottak. Jó hír, hogy az azóta eltelt egy évben már elvileg pozitív reálhozam elérésére volt lehetőség: a Bankmonitor számításai szerint a mögöttünk álló 1 éves időszakban 13% feletti nyereséget tehettek zsebre a PMÁP vásárlói, míg októberben az éves infláció 10% alá mérséklődött.

Jövőre jön csak az igazán szép reálhozam

Még magasabb reálhozamra számíthatunk a következő évben, ugyanis a már eleve magas kamat felfelé fog elmozdulni, miközben az infláció csökkenő pályán jár. A jelenleg ismert adatok alapján várhatóan 18% fölött lesz az inflációkövető kötvény 2024-ben termelt kamata, az éves drágulás viszont akár 6% környékén is megállhat – a kettő közti különbségből adódóan akár két számjegyű reálhozam keletkezhet.

Ami tehát 2022-ben a papír hátránya volt, az jövőre az előnyévé válik: amit a lassú átárazódás okán korábban elveszítettek a megtakarítók, azt hamarosan visszanyerhetik. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy egy befektetői szempontból felettébb fájdalmas időszak végéhez közeledünk – jövő évtől a körülmények már az inflációt jócskán meghaladó nyereséggel kecsegtetnek.

Erről és más befektetési témákról is szó lesz a Bankmonitor következő webinárján: kattints és regisztrálj a 2023. november 22-i díjmentes online eseményre!

zöldhasú
Hirdetés