Súlyos szakmai hibát követ el, aki összeveti a NAV-adatokat a KSH-adatokkal.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai szerint 2022-ben bruttó 418 ezer forint volt az átlagos havi kereset, ami kedvezményekkel együtt nettó havi 285 ezer forintot jelentett. Ez azonban alacsonyabb a Központi Statisztikai Hivatal által számított 332,5 ezer forinthoz képest, mely a teljes állásban foglalkoztatottak adata – írtuk meg mi is kedden, a GKI Gazdaságkutató anyaga alapján. A cikk itt olvasható:
Van egy település Magyarországon, ahol nettó 698 ezer az átlagkereset
De van olyan megye is, ahol mindössze 239 ezer.
A GKI-anyagra reagálva azonban közleményt adott ki a NAV, melyben azt írják, hogy a GKI jelzése súlyos szakmai hibán, téves adatértelmezésen alapul. Az adóhivatal szerint ők többször jelezték már a kutatóintézet elemzéseivel kapcsolatban, hogy a KSH adataival ellentétben a NAV szja-adatai olyan jövedelmeket is tartalmaznak, melyek nem teljes évre vonatkoznak.
Közleményük szerint a GKI által jelzett eltérést részben módszertani különbségek, részben az indokolja, hogy az szja-bevallások éves és törtidőszaki adatokat mutatnak, míg a KSH adatai havi (Munkerő-felmérés és kiegészítő felvételei) MEF-felmérésen alapulnak.
A NAV által kezelt szja-bevallások adataiban tehát az is szerepel, ha valaki egy évben 12 hónapot dolgozik és az is, aki csupán egy hónapot. Ezt a 12 havi összkeresetet és az egyhavi keresetet is elosztani tizenkettővel, és azt havi adatként összevetni a KSH havi adataival teljesen téves, az értelemszerűen alacsonyabb értéket fog mutatni – fogalmazott az adóhatóság.
A problémát a következő példával magyarázza a NAV:
- 12 hónap X 100 000 forint havonta = 1 200 000 forint, ez átlagosan 100 000 forint havi keresetet jelent.
- 6 hónap X 100 000 forint havonta = 600 000 forint, ez szintén havi 100 000 forintot jelent, de ha ezt az elemző 12 hónapra osztja el, az nyilvánvalóan kevesebb összeget fog mutatni, ami ezáltal téves számítást eredményez.
- Ugyanígy például, ha valaki egy hónapot dolgozik 100 000 forintért, akkor az 12 hónapra bontva szintén tovább rontja a havi átlagot.
Eddig tartott a NAV közleménye. Itt azonban megjegyzendő, hogy a kritizált adatok 2022-esek, a KSH 2023-tól nézi az 5 főnél kisebb cégeket, a részmunkaidősök és az egyéni vállalkozók számai viszont nincsenek benne a mérésükben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.