11 ezer sztrájkoló munkás ellen eljárás indul.
Október óta erőszakos tüntetések zajlanak Bangladesben, a textilipari dolgozók ugyanis magasabb béreket követelnek, a helyzet szombatra odáig fajult, hogy meghatározatlan időre bezártak százötven ruhagyárat. A megmozdulások során legalább három munkás meghalt és több mint hetven üzemet kifosztottak vagy megrongáltak a rendőrség szerint. Legutóbb csütörtökön volt erre példa, akkor 15 ezer munkás csapott össze a rendőrökkel egy autópályán, és kifosztották a Tuszuka gyárat és még tucatnyi másik üzemet, az ügyben a hatóság 11 ezer ember ellen indított eljárást garázdaság miatt.
A textilipari minimálbér-bizottság a héten a havibér 56,25 százalékos emelését javasolta az ágazat négymillió dolgozója számára, 12 500 takára (39 572 forint) növelve a havi járandóságot, amit a szakszervezetek "nevetségesnek" találtak, és azon nyomban el is utasítottak.
A 3500 bangladesi konfekciós ruhagyár az ország évi 55 milliárd dolláros exportjának 85 százalékát adja, és számos világcég, így a Levi's, a Zara és a H&M számára szállít. Az ágazat négymillió dolgozója - többségében nő-, közül számosnak katasztrofálisak a munkakörülményei.
A béremeléssel kapcsolatos tüntetések komoly fejtörést okoznak az országot 2009 óta irányító Sejk Haszina miniszterelnöknek, az ellenzék ugyanis kétségbe vonja a hatalmát, januárban pedig választások esedékesek a dél-kelet-ázsiai országban. A nagyobb tüntetések vagy politikai erőszakcselekmények után a bangladesi rendőrség gyakran indít eljárást ezrek ellen, anélkül, hogy megnevezné őket, amivel bírálói szerint az ellenzéket akarja megfélemlíteni.A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.