Gazdaság MTI 2023. november. 11. 20:06

150 textilipari üzemet zártak be Bangladesben a dolgozók tüntetései miatt

11 ezer sztrájkoló munkás ellen eljárás indul.

Október óta erőszakos tüntetések zajlanak Bangladesben, a textilipari dolgozók ugyanis magasabb béreket követelnek, a helyzet szombatra odáig fajult, hogy meghatározatlan időre bezártak százötven ruhagyárat. A megmozdulások során legalább három munkás meghalt és több mint hetven üzemet kifosztottak vagy megrongáltak a rendőrség szerint. Legutóbb csütörtökön volt erre példa, akkor 15 ezer munkás csapott össze a rendőrökkel egy autópályán, és kifosztották a Tuszuka gyárat és még tucatnyi másik üzemet, az ügyben a hatóság 11 ezer ember ellen indított eljárást garázdaság miatt.

A textilipari minimálbér-bizottság a héten a havibér 56,25 százalékos emelését javasolta az ágazat négymillió dolgozója számára, 12 500 takára (39 572 forint) növelve a havi járandóságot, amit a szakszervezetek "nevetségesnek" találtak, és azon nyomban el is utasítottak.

A 3500 bangladesi konfekciós ruhagyár az ország évi 55 milliárd dolláros exportjának 85 százalékát adja, és számos világcég, így a Levi's, a Zara és a H&M számára szállít. Az ágazat négymillió dolgozója - többségében nő-, közül számosnak katasztrofálisak a munkakörülményei.

A béremeléssel kapcsolatos tüntetések komoly fejtörést okoznak az országot 2009 óta irányító Sejk Haszina miniszterelnöknek, az ellenzék ugyanis kétségbe vonja a hatalmát, januárban pedig választások esedékesek a dél-kelet-ázsiai országban. A nagyobb tüntetések vagy politikai erőszakcselekmények után a bangladesi rendőrség gyakran indít eljárást ezrek ellen, anélkül, hogy megnevezné őket, amivel bírálói szerint az ellenzéket akarja megfélemlíteni.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.