Gazdaság hvg.hu 2023. október. 27. 12:58

VSquare: Az amerikaiaknak nem tetszik, hogy a 4iG a Huawei technológiájával terjeszkedne

Jászai Gellért legutóbb együttműködési nyilatkozatot írt alá a kínai techóriással.

Az amerikai kormánynak nem tetszik, hogy a kormányközeli 4iG távközlési cég egyre mélyíti kapcsolatait a kínai Huawei-jel – derült ki a VSquare hírleveléből. Aszerint Orbán Viktort legutóbbi kínai útjára elkísérték a 4iG vezetői is, hogy ott a kínai óriáscéggel tárgyaljanak.

A lap szerint Jászai Gellértet már év elején figyelmeztette az amerikai kormány, hogy aggályaik vannak a Huawei-jel való, egyre szorosabb kapcsolatok miatt. Jászai a VSquare forrása szerint azonban érdemben erre a kritikára nem reagált, csupán azzal lökte el magától, hogy az amerikaiak nem akarnak olyan techvállalatot Európában terjeszkedni látni, amely terjeszkedéséhez a Huawei technológiáját használja. Az ügyben megkerestük a 4iG-t, ha válaszolnak, a cikket frissítjük.

Jászai Gellért Kínában egyébként együttműködési nyilatkozatot írt alá a Huawei vezetésével. A Direkt36 pedig nemrég számolt be arról, hogy két éve előfordult olyan is, hogy Orbán Viktor is megjelent egy olyan tárgyaláson a londoni nagykövetségen, ahol a 4iG képviselői az Invitech megvételéről tárgyaltak.

Kínában nem csupán Jászai, hanem Orbán Viktor is tárgyalt a Huawei Technologies vezérigazgatójával, Ren Zhengfei-jel. A megbeszélésen a digitalizáció hosszú távú társadalmi, gazdasági és biztonsági hatásairól volt szó. Orbán a találkozón azt mondta, hogy a cég Magyarország digitalizációjában is kiemelt szerepet játszik.

Nem csak amerikai, uniós szinten sem nézik jó szemmel sem a Huawei, sem kínai riválisa, a ZTE előretörését. Az EU ugyanis mindkét gyártót magas kockázatú beszállítónak tartja, az 5G biztonsága pedig az unió szerint fontos. Az Európai Bizottság már korábban közölte, hogy nem fognak olyan hardvereket használni, amelyek a Huawei, vagy a ZTE berendezésein alapulnak. A Huawei visszautasította a vádakat és panaszt nyújtott be, a magyar kormány pedig hosszú távú együttműködésre rendezkedett be a gyártóval, ami lapunkkal közölte: soha, senki nem mutatott még be olyan bizonyítékot, ami szerint a vállalat eszközei kockázatosak lennének.

Siralmas képet mutat a digitális Magyarország: túl sok helyen nincs internet, ahol van, túl lassú és túl drága

Magyarország minden harmadik településén a lakások felében nincs internet, noha a felzárkóztatásra 2016-ban és 2018-ban 70 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást adott az állam az internetszolgáltatóknak. A vállalások jóindulatúan számolva is legfeljebb félig teljesültek. Nemzetközi összehasonlításban romlanak az ország fejlettségi mutatói.


zöldhasú
Hirdetés