Gazdaság Ballai Vince 2023. október. 26. 19:00

Lényegében csak átcímkézte a napelempályázatot a kormány, amit most újnak akarnak eladni

Ballai Vince
Szerzőnk Ballai Vince

Az elmúlt hetekben beharangozott, jövőre kiírandó 75,8 milliárd forintos napelemes és energiatárolós pályázatot újként hirdeti a kormány, pedig valójában egy régi ígéret átcímkézett felmelegítése.

Új pályázatként hirdeti a kormány a jövő év elejére beharangozott, összesen 75 milliárd forintos Napenergia Plusz programot, amivel az ígéret szerint 20 ezer háztartást segítenek hozzá, hogy energiatárolóval kombinált napelemes rendszert szerelhessenek fel, és elősegítsék, hogy a saját maguk termelte energiát saját maguk fogyasszák el, tehermentesítve a hálózatot is, de a dolog újdonsága kérdéses. Ez a pályázat ugyanis csak a nevében új, valójában a magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv keretében majdnem pontosan két éve kiírt napelemes és fűtéskorszerűsítési pályázat korábban beígért, de végül soha ki nem írt harmadik és negyedik fordulójának a felmelegítése új néven, megváltoztatott tartalommal és feltételekkel.

A 2021 októberében Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva néven kiírt pályázat keretein belül összesen 202 milliárd forintot osztott volna szét a kormányzat, országrészekre bontva négy ütemben, és juttatott volna az akkori ígéret szerint 35 ezer háztartást napelemes rendszerhez 2024-ig. A pályázók napelemes rendszer telepítésére 2,9 millió forintot, napelemes rendszerre és fűtéskorszerűsítésre (hőszivattyús fűtés kialakítására) összesen akár 11,3 millió forintos támogatást is elnyerhettek.

A pályázat feltételein annak indulása előtt, majd majd kiírása után is több alkalommal módosítottak, finomítottak a jogosultság keretein, alakítottak jövedelemkorlát és a szociális alapon járó többletpontok számításán, aztán tavaly tavasszal – alig egy hónappal a parlamenti választások előtt – a kormány bejelentette, hogy nem vacakolnak a szociális rászorultságra vonatkozó előnyökkel: minden jogosult pályázó megkapja a támogatást. Akkor már 45 ezer potenciálisan támogatható pályázattal számoltak.

Úgy nyerhet minden jogosult pályázó ingyen napelemet, hogy nem emelik a keretet - hol a trükk?

Az ingyen napelemes program minden jogosult pályázója megkapja a támogatást - derült ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium keddi közleményéből. A bejelentés alapján 10 ezerrel több pályázatot fognak tudni támogatni úgy, hogy közben a program teljes keretösszege maradt a régi. Megkérdeztük, ezt hogy lehet megcsinálni.

Az újabb változtatások hátterében elsősorban a hatalmas érdeklődés állt, így végül egyebek mellett összevonták az első két ütemet és megemelték a keretét is. Akkor, tavaly márciusban még arról volt szó, hogy a 3-4. ütemet is összevonják, és hamarosan kiírják, de ebből nem lett semmi, sőt, egy éve le is fújták a pályázat következő körét azzal, hogy majd kiírják, ha hozzáférünk az uniós helyreállítási alap pénzeihez.

Még a nyertes pályázók is csak azt tudták sokáig, hogy nyertek, de se a szerződésről, se a pénzről nem hallottak, miközben az árak – többek között az ellátási láncok járványhelyzet utáni összeomlása, illetve a tavaly nyári energiaválság nyomán bődületesen meglóduló keresletnek köszönhetően – annyira elszálltak, hogy az eredetileg 100 százalékos támogatási intenzitás sok esetben 50-60 százalékosra olvadt.

Roham indult a napelemekért, de óriási késésben vannak az állami támogatású pályázatok

Nem sokkal a választások előtt még örömmel tájékoztatta az állam a napelemre jogosultan pályázókat, hogy pozitív elbírálásban részesültek, ám azóta síri csend: se szerződés, se pénz, az árak viszont megugrottak. Van, aki szerint a pályázatokat eleve dilettánsok írták ki, sokan már most százezreket buktak, és egy fillért sem kaptak az államtól.

A pályázati statisztika alapján jelenleg az összesen több mint 153,3 milliárd forintnyi támogatási igényt benyújtó több mint 43 ezer pályázó közül majdnem pontosan 35 ezer esetében született pozitív döntés (tehát a megemelt keret ellenére nem támogattak végül több pályázatot annál, mint amit a legelején beharangoztak), és ítéltek meg összesen 121,5 milliárd forintnyi támogatást. Frissítés: Olvasónk jogosan veti fel a lenti kommentekben, hogy talán nem is lett volna lehetőség többet támogatni, hiszen sokan inkább visszaléptek (például az elszálló árak, és/vagy a nehézkes ügyintézés miatt, erről annak idején mi is kaptunk jelzéseket), illetve elrontották vagy elmulasztották a hiánypótlást.

Azóta sem lett gyorsabb

Ebből azonban egyelőre 19 ezer pályázónak fizettek ki összesen 33,5 milliárd forintot – vagyis a keret alig több mint negyedét a pályázól több mint felének – az indulás óta eltelt két évben. Iparági forrásaink szerint is lassan csöpögnek a támogatások, és ezek az eddigi kifizetések is csak az előlegek,

még nem hallottak olyan pályázóról, aki esetében az állam kifizette volna a végszámlát

– vagyis bárki megkapta volna az elnyert támogatási összeget. Tudunk olyan kivitelező cégről, amely emiatt le is állította a kivitelezést a pályázatos ügyfeleknél addig, amíg nem fizet a kincstár, mondván, ők aztán nem fogják saját zsebből finanszírozni az államkasszát.

Mindenesetre a pályázati statisztikából az is kiderül, hogy az eredetileg kiírt többévesre tervezett napelemes-fűtéskorszerűsítéses pályázat valamivel több mint 200 milliárd forintos helyretállítási terves keretéből valamivel kevesebb mint 80 milliárd forintyi maradt. Ez majdnem megegyezik a most bejelentett 75,8 milliárd forintos új programmal, amelyet ugyancsak a Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervből fizetne a kormány (ha megkérkezne végre a befagyasztott uniós pénz, pontosabban tehát egyelőre csak előfinanszírozná).

Ismét Orbán volt a téma az EP-ben: A zsaroló mindig visszatér és egyre több pénzt kér

Az Európai Parlament négy pártja óvatosságra inti az Európai Bizottságot azzal kapcsolatban, hogy pozitívan értékelik-e a magyar igazságügyi reformokat. Ha ez megtörténik, Magyarország hozzájuthat a befagyasztott források egy részéhez.

Az új Napenergia Plusz program tehát a korábbi lakossági napelemes program soha ki nem írt következő ütemének az átcímkézése. Erre hívta fel a figyelmet a napokban a Napelem-felhasználók Érdekvédelmi Platformja (NÉP) is, amely közleményében élesen kéri számon a kormányon az ezzel kapcsolatos korábbi ígéreteket.

A kormány azonban feltehetően kényszerből is mókol az egésszel: a tavalyi energiaválság és a rezsicsökkentés csökkentése nyomán elképesztő ütemben felpörgő háztartási napelemes piacra nem volt felkészülve az elektromos elosztó hálózat, amelynek szükséges fejlesztését jelentős mértékben visszafogta az idén tízéves, ilyen értelemben kétélűnek is tekinthető kormányzati politikai csodafegyver, de már nem szent tehén: a rezsicsökkentés, pontosabban az ebből fakadóan a szolgáltatóknál jelentkező forráshiány.

A kormány aztán előbb hagyta felpörögni a napelemes ágazatot, majd észbe kapott, és nyomott egy satuféket – elvette a tavaly október végétkövetően bejelentett háztartási napelemes rendszerektől a hálózati feltáplás lehetőségét –, és és azóta is ki-be farolgat a napelemes tervekből – elég csak az éves szaldóval kapcsolatos huzavonára gondolni.

Itt az újabb napelemes hátraarc a Fidesztől, kétszázezer háztartás lélegezhet fel

Maga Kocsis Máté szólította fel Lantos Csaba energiaügyi minisztert arra, hogy ne változtassák meg a háztartási napelemes rendszerekkel már rendelkezők éves szaldóelszámolását. Szerinte ez nem fair, és megpróbálta Brüsszelre is ráfogni.

Mindenesetre jövő január 1-vel a pályázat mellett várhatóan újra lehetővé válik a hálózati betáplálás, legalábbis az ország területének 93 százalékán.

Az új program részletei információink szerint egyelőre még tervezési fázisban vannak, de az eddig megismert adatok alapján már lehet valamit mondani a várható megtérülésről, számos kérdés viszont még nem tisztázott.

zöldhasú
Hirdetés