Az IMF-nek évente kellene 300 milliárd dolláros támogatást nyújtania a szegény országoknak, mert nélkülük nem lehet eredményes a harc a klímaváltozás ellen, de saját erőből ők ezt nem tudják finanszírozni – írja a Nobel-díjas közgazdász.
A Nemzetközi Valutaalap saját „pénzneme", a special drawing rights (SDR) alapon nyújthatna évi 300 milliárd dolláros támogatást a globális zöld átmenethez – javasolja Joseph Stiglitz. A Nobel-díjas közgazdász tisztában van azzal, hogy jelenleg ennek esélye nem túlságosan nagy, hiszen az amerikai kongresszus annyira megosztott, hogy az USA költségvetésében sem tud megállapodni, de tovább lobbizik, mert úgy érzi, enélkül nem lehet komolyan beszélni a globális zöld átmenetről. Stiglitz professzor korábban a Világbank vezető közgazdásza volt, ezért is utazott el Marrákesbe, ahol a múlt héten közgyűlést tartott a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap.
Stiglitz emlékeztetett arra, hogy a pandémia idején az IMF 650 milliárd dollárt adott a gyengélkedő világgazdaság támogatására SDR révén. „Ez nem más, mint pénznyomtatás, de nem okoz inflációt, viszont átalakíthatná a finanszírozást.”
Az USA 300 milliárd dolláros zöld átmeneti csomagot kap a központi költségvetésből a zöld átmenet finanszírozására, és az Európai Unió is gondolkodik valamiféle hasonló megoldáson. A fejlődő világnak nincs erre pénze. Ezt hangsúlyozta Joseph Stiglitz Marrákesben, ahol a londoni Guardian tudósítójának nyilatkozott. „Mi az Egyesült Államokban és Európában küzdhetünk akárhogy a zöld átmenetért, a klímaváltozás akkor is bekövetkezik, ha a fejlődő világ nem tesz semmit ellene. Csakhogy pénz nélkül ez nem megy.”
Joe Biden amerikai elnök úgy adta el zöld átmenet programját a közvéleménynek, hogy olyan vállalkozásokat támogatnak belőle, amelyek közelebb visznek a zéró karbonkibocsátáshoz. „A számla végösszege akár 1500 milliárd dollár is lehet” – mutatott rá Joseph Stiglitz. „Támogattam ezt a Biden-programot, noha rosszul tervezték meg és erősen protekcionista íze volt” – mondta a Guardiannek a Nobel-díjas közgazdász.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.