Claudia Goldin nyerte a 2023-as közgazdasági Nobel-díjat a nemek közötti munkaerőpiaci egyenlőtlenség okait feltáró munkájáért.
A Harvard Egyetemen dolgozó Claudia Goldin kapta meg a 2023-as közgazdasági Nobel-díjat. A most 77 éves amerikai közgazdász munkája arról szólt, hogyan változik a nők helyzete a munkaerőpiacon most és az elmúlt több száz évben.
Az elmúlt évszázadban sok gazdag országban megtriplázódott a nők aránya a dolgozók között, ennek ellenére megmaradtak a nemi különbségek a munkaerőpiacon. Ráadásul mostanra sok országban több nő jut el a diplomáig, és alapvető elvárás lett az, hogy egyenlő munkáért egyenlő bér járjon a két nemnek, ám így sem tűntek el az egyenlőtlenségek. Goldin az 1980-as évektől végzett kutatásaiban azt próbálta számszerűsíteni, hogy mindennek mi lehet az oka.
Így kimutatta, hogy a gazdasági növekedés időszakaiban az elmúlt kétszáz évben a nők fizetése nem követte a férfiak bérének emelkedését. Több száz éves történelmi folyamatokat tekintett át: bemutatta, hogy a nők kevésbé fértek hozzá a technikai innovációkhoz, a jogszabályok és társadalmi normák sem segítették őket. Az pedig évszázadokon át vetette vissza a nők gazdasági lehetőségeit, hogy a család alapításának és fenntartásának költségeit nagyrészt ők viselték: kevésbé voltak szabadok a döntéseik fiatalon arról, hogy hol tanuljanak, egyáltalán továbbtanuljanak-e, és családosként arról, hogy miként osszák meg az energiáikat a munka és a család között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.