Gazdaság Domány András 2023. október. 06. 09:19

Ugyanazzal az indokkal vonja vissza a kormány friss rendelete a vendégmunkástörvényt, mint amivel pár hónapja megszavazták

Domány András
Szerzőnk Domány András

Azzal érvelnek, hogy a törvény a háborús veszélyhelyzet idején nem alkalmazható, és nemzeti érdekekre is mutogatnak. De már a júniusi elfogadásakor is fennállt a háborús veszélyhelyzet, és akkor is nemzeti érdekekre hivatkoztak.

Már vissza is vonta a kormány a vendégmunkástörvényt. A csütörtök késő esti Magyar Közlönyben megjelent rendelet megerősíti a Gazdaságfejlesztési Minisztérium néhány órával korábbi közleményét, mely arról szólt, hogy a kormány tovább szigorítja a bevándorlással és munkavállalással kapcsolatos szabályokat, ezért visszavonja az eredetileg november elsejével életbe lépő vendégmunkástörvényt, és új szabályozást készít.

A kormányrendelet erről azt mondja, hogy a tervezett új törvényjavaslat „valamennyi harmadik országból érkező számára egyértelművé teszi, hogy Magyarországon csak a magyar állam által meghatározott célból, jogcímen, és feltételek teljesülése esetén, az állam ilyen döntése esetén lehet átmenetileg tartózkodni és munkát vállalni”. Ezért,

„a nemzeti érdekek érvényesítése céljából, a teljes körű szabályozás megalkotásáig a vendégmunkások magyarországi foglalkoztatásáról szóló törvény alkalmazására nem kerül sor”.

Ez minden bizonnyal jogtörténeti különlegesség, ugyanis az országgyűlés által az összes kormánypárti képviselő szavazatával június 13-án elfogadott, a köztársasági elnök által kihirdetett törvényről van szó. A kormány mostani döntése úgy szól, hogy a törvény, amely november 1-jén lépett volna hatályba, a háborús veszélyhelyzet idején nem alkalmazható.

Csakhogy már elfogadásakor is fennállt a háborús veszélyhelyzet, és akkor is a nemzeti érdekekre hivatkoztak. Továbbá, mivel az október 5-én este közzétett rendelet is november 1-jén lép hatályba, valójában arról van szó, hogy a törvény nem lép hatályba. Erről az országgyűlés jövő heti ülésén is lehetne dönteni kivételes vagy sürgős eljárással, de a kormány a jelek szerint egyszerűbbnek látta, ha a veszélyhelyzeti felhatalmazással élve a képviselők megkérdezése nélkül, rendelettel vonja vissza a törvényt.

zöldhasú
Hirdetés