Az eredeti elképzelésekhez képest óriási csúszásban van a projekt.
„Menetrend szerint halad a paksi atomerőmű bővítése" – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Bécsben, ahol a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) közgyűlése előtt Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával tárgyalt. Mint mondta, Lihacsovval áttekintették a Paks II. projekt állását, amelynek látványos szakasza szerinte ezután fog megindulni, ugyanis a kivitelező újabb kapacitásokat telepít a helyszínre, így a munka fel fog gyorsulni.
Szijjártó a múlt héten, Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után kijelentette, hogy a munkálatok előrehaladása továbbra is „azt a reményt hozza magával", hogy 2030-ra működőképes állapotban lesznek az új blokkok.
Mindez azért nagyon érdekes, mert az elmúlt időszak történései alapján Jávor Benedek volt EP-képviselőben felmerült, nem is épül fel az új blokk.
Ahogy arról beszámoltunk, márciusban úgy tűnt, vészesen inog a Roszatom részvétele a paksi bővítésben, mert az akkori hírek szerint a kormány a franciáknál puhatolózott a késésben lévő projekt befejezésével kapcsolatban. Szijjártó Péter augusztusban végül a Roszatommal írta alá a paksi bővítés kivitelezési szerződés hatodik módosítását, amelyből kiderült, hogy a kormány lényegében kiszervezte a bővítést.
A miniszterelnök a szeptemberi kötcsei pikniken pedig arról beszélt, orosz helyett francia üzemanyagra kell váltani a paksi erőműben, majd az Energiaügyi Minisztérium pár nappal később alá is írta a kapcsolatbővítési megállapodást a francia Framatome vállalattal. Pár nappal később a kormány cáfolta, hogy ki akarják váltani az orosz üzemanyagot.
Hatalmas csúszásban
A projekt mindenesetre óriási csúszásban van. A 2014-es szerződéskötéskor a kormány még arról beszélt, a Paks II. projekt keretében építendő két új, egyenként 1200 MW-os nukleáris blokk 2023-ban és 2024-ben már üzembe is áll.
Mostanra viszont már ott tartunk, hogy a későbbi, 2030-as céldátumot is újabb két évvel kitolta a kormány, azaz már 2032-re számol az új paksi blokkok üzembe állásával.
Szijjártó a hétfői bécsi tárgyalás után elmondta, a megépült résfal hossza mostanra átlépte az egy kilométert, miközben összesen 2700 méterre lesz szükség az erőmű építésének előkészítése során.
Megkezdődött a leendő hatos blokk alatti talaj kitermelése is, és már több mint félmillió köbméternél tart a folyamat, vagyis a munka fele már nagyjából itt is kész, miközben az ötös reaktornál már el is készült öt méteres mélységig a kitermelés. A következő feladat a talajszilárdítás lesz, amely november elsején indul. Ezzel párhuzamosan pedig elkészítik a 23 méteres mélységig történő talajkitermelésre vonatkozó engedélyeket - sorolta.
Hozzátette, hogy a Roszatom már megrendelte a hosszú gyártási idejű berendezéseket, például a reaktorpalást legyártása is megkezdődött már Oroszországban.
(Nyitóképünkön Szijjártó Péter és Alekszej Lihacsov látható egy korábbi találkozójuk alkalmával. Fotó: MTI / KKM / Burger Zsolt)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.