Gazdaság hvg.hu 2023. szeptember. 20. 09:40

Győrffy Balázs: A magyar gazdák „elég morcosak”

Az uniós gabona-importstop kivezetése miatt a magyar gazdák akár a „joggal nem kompatibilis” lépésekre is készek, első körben azért csak levelet írnak Ursula von der Leyennek. A területi monitoringrendszer hibái miatt a kormányra „morcosak”, „karakteres véleményeket fogalmaznak meg”.

„Úgy is fogalmazhatnék: egy számukra kedvezőtlen bizottsági reakció esetén nyitottak arra, hogy az európai joggal nem feltétlenül kompatibilis megoldásokhoz folyamodjanak” – mondta a magyar gazdák elkeseredettségéről Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a vg.hu-nak adott interjúban.

Az elkeseredettségük oka, hogy az Európai Bizottság nem hosszabbította meg az ukrán gabona uniós importstopját, a magyar kormány saját hatáskörben megtette ezt, az agrárkamara pedig a Magosszal vasárnap már Záhonyban tüntetett a brüsszeli döntés ellen. Győrffy Balázs tájékoztatása szerint azért nem a „joggal nem kompatibilis eszközökkel” kezdik,

első lépésként egy nyílt levelet fogalmaznak Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének.

Ukrajna közben beperli Lengyelországot, Magyarországot és Szlovákiát, mert saját hatáskörben meghosszabbították az ukrán gabona behozatali tilalmát.

A kamarai elnök szerint „érthetetlen a bizottsági indoklás: azt mondják, hogy mivel a piaci turbulencia megszűnt, ezért nem kell tovább fenntartani a tilalmat. Én nem tudom, a bizottságban melyik piacot nézték, de hogy itt semmilyen turbulencia nem szűnt meg, az biztos. Magyarországon ellehetetlenült a gabonakereskedelem, nyomott, akár önköltség alatti áron érkeznek ajánlatok a szántóföldi terményekre, ha egyáltalán érkeznek. A klasszikus piacainkat elözönlötte az ukrán gabona, pedig az a termény tradicionálisan nem ezekben az országokban talált vevőre.”

A magyar gazdák nem csak az Európai Bizottságra haragszanak, hanem a magyar kormányra is a területi monitoringrendszer (TMR) döcögős indulása miatt. „A TMR-ellenőrzés során a termőföldeken zajló agrártevékenységeket műholdadatokkal vizsgálják, mégpedig egy adott területről öt-hat naponta készített felvételek alapján. Ezekkel a képekkel azonban vannak problémák, ugyanis nagyon sok esetben nem jól azonosítják be a területen a növényállományt, például a szőlőnél, ha gyepesítve vannak a sorközök, akkor sokszor gyepként azonosítják a területet. Ez a hiba a műholdnak tudható be, vannak azonban olyan jellegű problémák is, amelyek inkább rendszerhibának nevezhetők. Ilyen például, hogy nyári betakarítású növény esetében a rendszer még az egységes kérelemben bejelentett főnövényt »keresi«, de már tarló vagy másodvetés van a táblán” – magyarázza Győrffy.

„A Magyar Államkincstár így olyan esetekben is meg nem felelésről szóló végzést küld ki a gazdáknak, amikor a termelő a valóságnak megfelelően nyújtotta be az igénylését. Ez a rendszer egyébként, ha működne, segítség lenne. Ugyanis, ha a gazdálkodók kapnak egy ilyen végzést, akkor a MobilGazda applikációval szankciómentesen tudnak rá reagálni, az alkalmazás segítségével készíthető egy térben és időben jól beazonosítható, úgynevezett georeferált fotó.

Csakhogy ez az alkalmazás sem működik jól minden esetben.

Még ezek után is ott a helyszíni ellenőrzés lehetősége, ahol bizonyíthatja az igazát a gazda, csakhogy aki belecsúszik, az szinte biztosan nem fog előleget kapni, hiszen annak a kifizetése már október 15-én megkezdődik.”

„Mondhatom, hogy emiatt a döcögős indulás miatt

a gazdák elég morcosak, és finoman szólva karakteres véleményt fogalmaznak meg a TMR-ről.

A NAK eljuttatott egy javaslatcsomagot az Agrárminisztériumba, amiről most folynak az egyeztetések” – számolt be a kamara elnöke.

zöldhasú
Hirdetés