Csütörtöktől munkabeszüntetésekbe kezdtek a Chevron nyugat-ausztráliai dolgozói. A globálisan jelentős tényezőnek számító ausztrál LNG-ágazat munkavállalóinak akciói korábban már megrángatták a gázárakat.
Magasabb fokozatba kapcsolták a tiltakozást csütörtökön a Chevron olajcég nyugat-ausztráliai gázmezőin dolgozók, akik jobb fizetést és munkakörülményeket szeretnének elérni. A térségbeli lelőhelyeken kitermelt és cseppfolyósított földgáz komoly részesedéssel bír a világpiacon, érthető, ha az itteni dolgozók korábban már sikerrel okoztak mini gázkrízist. A kedélyeket csak részben sikerült megnyugtatni, az egyik cégnél alkut kötöttek, de a Chevronnál ez egyelőre nem jött össze.
Az még nem világos, hogy a dolgozók mekkora hányada lépett sztrájkban, de, mint az őket képviselő szakszervezet a Facebookon jelezte, a helyükre toborzott gyakorlatlan munkaerő miatt a Wheatstone üzemben fennakadások vannak az egyik turbinánál, és csak fele kapacitáson dolgozik az egyik gázfinomító üzemegység.
A szakszervezetek korábban azzal fenyegetőztek, hogy készek szeptember 14. után egész napos munkabeszüntetésre is, ha nem tudnak megegyezni a követeléseikről. A munkabeszüntetés nemcsak a gázkitermelést, illetve feldolgozást érintheti, de akár az ide érkező tankhajók kikötését és feltöltését is.
Az Energy Voice szerint a fennakadások egyelőre nem érintik az ausztrál LNG-exportot, de ha elhúzódik a sztrájk, akkor fennakadások lehetnek a világ legnagyobb szállítói közé tartozó térségben. Augusztus közepén már csak az feljebb lökte a gázárat, hogy az itteni dolgozók belengették a sztrájkot, de miután az egyik cég engedett a szakszervezeteknek, a kedélyek is megnyugodtak, legalábbis átmenetileg. A Chevron azonban egyelőre nem enged, és szeptember eleje óta emelkedik a gáz ára.
Hamarosan újra kiderül, képes-e ötszáz ember káoszt okozni a világ energiapiacán
Újra sztrájkkal fenyegetnek az LNG-munkások, akik nemrég már okoztak egy mini gázárkrízist.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.