Szerinte nincs szó a paksi projekt kiszervezéséről, bár azt elismerte, hogy a kivitelezési szerződés módosítására már “nem kell annyi miniszteri engedély".
Butaság – kommentálta Szijjártó Péter külügyminiszter a hvg.hu korábbi cikkét, amiben arról írtunk, hogy a projekt átalakítása formailag kikerült a kormány közvetlen irányítása alól. A miniszter erről az Észt Konzervatív Néppárt elnökével, Martin Helmével zajlott budapesti találkozót követő sajtótájékoztatón beszélt (amire lapunkat nem hívták).
A külügyminiszternél az ATV kérdezett rá (többek között) a paksi projekt kiszervezésére, Szijjártó válaszában (a Facebook-videóban 15:03-tól) többször is hangsúlyozta, hogy a paksi bővítéssel megbízott Paks II. Zrt. állam tulajdonú cég, aminek a tulajdonosi jogait személyesen ő gyakorolja, és jelezte, hogy nem tudja értelmezni a “kiszervezésre vonatkozó, hogy is mondjam okoskodást”.
Azt ugyanakkor elismerte, hogy “néhány adminisztratív egyszerűsítést” végrehajtottak a paksi bővítésre vontakozó kivitelezési szerződésen, illetve azt is, hogy ha módosítani kell a szerződést, akkor “nem kell annyi miniszteri engedélyt beszerezni”, de szerinte nyilvánvaló, hogy Paks II. Zrt. csak akkor módosíthat bármilyen szerződést, ha a tulajdonos – ami az állam, joggyakorlója pedig ő maga, ismételte meg még egyszer – abba beleegyezik, ily módon, mint mondta “nincs ok az aggodalomra”.
A hvg.hu a napokban írt a szerződés augusztus közepén aláírt legújabb módosításáról. A dokumentumból ugyan számos fontos részletet kitakartak, de az például kiderült, hogy törölték belőle azt a pontot, amely kimonta, hogy a szerződés minden módosításához a magyar Nemzetgazdasági Minisztérium (már nem létezik, jogutódja a Pénzügyminisztérium) és az orosz Pénzügyminisztérium jóváhagyása szükséges.
A paksi szerződés módosításából kiderül: a kormány kiszervezte a bővítést
Immár nem kell minisztériumi jóváhagyás a Paks II. kivitelezési szerződésének módosításához, és az orosz hitellel kapcsolatos ügyekben is jelentősen nőtt a paksi projektcég szerepe. A kivitelezési ütemtervet a Roszatom és a Paks II. idén év végéig felülvizsgálja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.