A startup részvényei a nulla felé tartanak.
Egykor 47 milliárd dollárt ért, most csődközeli állapotokkal kell megküzdeni az amerikai WeWorknek – írja a Reuters.
Meglepő fordulat ez a cég életében, a közösségi mukatereket kínáló WeWork mind az offline, mind a virtuális piacon közönségkedvencnek számított.
2019-ben jelentkeztek az első problémák a japán SoftBank által támogatott vállalatnál. Ekkor próbálták a céget bevezetni a tőzsdére, de a befektetők kihátráltak a vállalatirányítás elvei és az akkori alapító-vezérigazgató, Adam Neumann vezetési stílusa miatt.
A WeWork gondjai a következő években sem enyhültek, 2021-ben ugyan sikerült kilépnie a tőzsdére, de csak alacsony értékelés mellett. A cégnek azóta sem sikerült nyereséget termelnie, a részvényei 12 centtel zártak szerdán. Hiába támogatta tovább a SoftBank több tízmilliárd dollárral, mégis veszteséges maradt.
A szerdán kinevezett ideiglenes vezérigazgató szerint a válságos állapot azért is alakulhatott ki, mert a koronavírus-járvány óta a cégek nem szívesen kötnek olyan bérleti szerződéseket, amelyek hosszú távon egy földrajzi területhez kötik őket.
A költségcsökkentések révén a WeWork az idei második negyedévben 359 millió dolláros nettó veszteséget termelt, amely kevesebb, mint a tavalyi év azonos időszaka a maga 577 millió dolláros nettó veszteségével, de az év első hat hónapjában így is 646 millió dollárt égetett el.
A WeWork a bérleti díjak csökkentésével kíván új ügyfeleket szerezni, emellett csökkenti akarja a kiadásait, és arra is jobban oda akar figyelni, minél kevesebb ügyfelet veszítsen – ezzel is erősítve likviditási helyzetét. A SoftBank sajnálatát fejezte ki, hogy eddig támogatta a céget.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.