A Microsoft legfrissebb jelentése szerint gond lehet a jövőben, mert nincs elég ehhez szükséges chip a piacon, és ez a helyzet akár egy évig is fennmaradhat.
„Igyekszünk mindenütt fokozni az adatközpontjaink szervereinek kapacitását, különös tekintettel a mesterséges intelligenciára“ – írja a Microsoft éves jelentése, amely külön kiemeli a GPU – a grafikus feldolgozó egységek fontosságát, amely a videókártya, illetve grafikus vezérlő központi egysége, amely az összetett grafikus műveletek elvégzéséért felelős.
Nem véletlenül, mert itt van a szűk keresztmetszet – állapítja meg a CNN gazdasági rovatának cikke. Sam Altman, az Open AI főnöke már a szenátusi bizottság előtt is panaszkodott emiatt májusban. Az OpenAI fejlesztette ki a ChatGPT-t. A fejlesztést a Microsoft egymilliárd dollárral támogatta. Mit mondott Sam Altman már májusban? „Minél kevesebben használják a ChatGPT-t, nekünk annál jobb, mert akkora a hiány a GPU-ból.”
Mindez emlékeztet a pandémia időszakára, amikor nagyon megnőtt a számítógépes játékprogramok használata a sok szabadidő miatt, és chiphiány alakult ki több területen. Akkor is a GPU jelentette elsősorban a szűk keresztmetszetet. Hogy oldották meg ezt a problémát? Jelentős részben úgy, hogy kisvállalkozók fusizni kezdtek, mert látták a piaci rést, és rámozdultak.
Csakhogy akkor még ezt meg lehetett csinálni, de ma már olyan magas kategóriás GPU-ból van hiány, melyet ily módon nem tudnak előállítani a leleményes kisvállalkozók. Olyan robbanásszerűen nőtt meg a kereslet a mesterséges intelligencia miatt, hogy a hagyományos szállítók nem győzik a gyártást, mert az már elérte a maximumot.
„Óriási szívóhatás érvényesül a piacon, ahol senki sem számolt ilyen óriási kereslettel. Nem hiszem, hogy a chipgyártók készen álltak volna ilyen rohamra” – nyilatkozta a Moody’s befektetői szolgálatának igazgatóhelyettese, aki a chippiacra szakosodott. Raj Joshi rámutatott arra, hogy egy chipgyártó máris óriási hasznot húzott a mesterséges intelligenciából, ez pedig a Nvidia, amely átlépte az 1000 milliárd dolláros álomhatárt.
A Nvidia közölte már májusban, hogy a második félévben jelentős mértékben növeli a gyártást, hogy ki tudja elégíteni a piaci keresletet. A vetélytárs, az AMD jelezte: az év vége felé áll elő azzal a GPU egységgel, amely már versenyképes lesz a Nvidia termékével. Lisa Su elnök vezérigazgató úgy nyilatkozott, hogy „sok még a tennivaló, de jelentős mértékben előrehaladtunk ezen a területen.”
Mi a gond? Az, hogy a chipgyártó cégek is ellátási problémákkal szembesülnek. Sid Sheth, a d-Matrix mesterséges intelligenciával foglalkozó startup főnöke elmondta, hogy ezekhez a high-tech GPU-khoz olyan szilícium interposer, avagy köztes kell, amely kombinálja a magas sávszélességű memóriachipeket a függetlenül működő chipekkel.
Ez prioritás Washingtonban, de elég chip még nincs
A Biden-kormányzat már tavaly meghirdette a Chip-programot, amely több milliárd dollárt irányzott elő a hazai chipgyártás fejlesztésére. Ez egyrészt időt vesz igénybe, másrészt pedig nincs különleges program a GPU fejlesztésére, márpedig most elsősorban ebből van hiány.
Ezért jelenleg a chipgyártó cégek és a felhasználók arra kényszerülnek, hogy a szükségből erényt csináljanak. Milyen megoldások kínálkoznak?
Az egyik lehetőség az, hogy tökéletesítik a mesterséges intelligencia szoftvereket, hogy azok kisebb számítógépes kapacitást igényeljenek. Másrészt a számítógépek működését is meg lehet változtatni, hogy kevesebb hagyományos és high-tech CPU-egységet igényeljenek.
„Lehet, hogy ez a hiány végül is áldásnak bizonyul majd” – fogalmazta meg a véleményét Sid Sheth.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.