Egyre kevésbé drágul az ipari termékek gyártása, de az energiaszektorban és az élelmiszeriparban még mindig látványos, ahogyan elszálltak az árak.
6,4 százalékkal voltak magasabbak az ipari termelői árak idén júniusban, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Ez látványos fékezés, utoljára 2020 novemberében volt ilyen alacsony havi áremelkedés. Egy hónap alatt, májushoz viszonyítva 1,3 százalékkal csökkentek az árak. (Ez nem az az ár, amit a vásárlók kifizetnek, hanem amennyi pénzből elkészül a termék, de nyilván az áremelkedés lassulása meglátszik a fogyasztói árakban is.)
De azért nem csak jó hírek vannak itt: a visszafogottabb drágulás úgy jött ki, hogy a külföldi eladásra szánt termékek termelői árai 5 százalékkal csökkentek, a magyarországi értékesítésre készült árukat még mindig 29,8 százalékkal drágábban állították elő, mint tavaly ilyenkor.
A nagy különbség oka az, hogy az energiaipar belföldi értékesítésre sokkal drágábban termel, mint egy évvel ezelőtt – 87,7 százalékos a növekedés –, miközben a külföldre szánt magyar energia ára már csökken.
De nem csak az energiaszektorban van nagy drágulás, az élelmiszeriparban például 19,4 százalékkal nőttek a magyarországi értékesítés árai egy év alatt. Drágulnak az alapanyagok, nőnek az előállítási költségek is, a forint viszont jóval erősebb az euróhoz képest, mint egy évvel ezelőtt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.