Gazdaság Lengyel Miklós 2023. július. 12. 12:37

Újra az ingatlanpiac miatt aggódik Kína

Pekingben tavaly novemberben hirdették meg a támogatási programot, most hétfőn pedig közölték, hogy 2024 végéig érvénybe marad a támogatási rendszer. A tőzsde máris kedvezően reagált mind Sanghajban, mind pedig Hongkongban.

A kínai GDP 30 százalékát teszi ki az ingatlanpiac, vagyis, ha az meginog, akkor nemcsak a világ második legnagyobb gazdasága rendülhet meg, de az egész globális a piac is. Hatalmas hitelpiramisok épültek ugyanis ki az 1,4 milliárd lakosú országban, ahol a hatalom sem tudja áttekinteni a rendszert.

Ezért már öt évvel ezelőtt megbízták Liu Ho akkori miniszterelnök-helyettest az ingatlanpiac megreformálására, de akkor jött Donald Trump akkori elnök kereskedelmi háborúja Kína ellen, és a Harvard Egyetemen doktorált kínai miniszterelnök-helyettes az amerikaiakkal tárgyaló küldöttség vezetője lett. Nem maradt ideje az ingatlanpiacra és a hitelpiramisokra. Liu Hot időközben nyugdíjazták, de a probléma megmaradt: Kína legnagyobb ingatlancége, az Evergrande 300 milliárd dolláros mínuszba került. Erre jött a 16 pontos mentőcsomag. Erről itt írtunk korábban:

 

"A lakás arra való, hogy lakjanak benne" - a mondat, ami megbillentheti a kínai gazdaságot

Órákon belül fizetésképtelenné válhat az Evergrande kínai ingatlanbefektető, a cég csődje pedig magával ránthatja a kínai gazdasági csodát is.

Mi van ebben? Például az, hogy a bankok meghosszabbíthatják a jelzáloghitelek határidejét. Csökkenthetik az ingatlanhitel foglaló részletét, melyet előre le kell tenni. Más hitelcsatornákat is megnyitottak: például kötvények kibocsátásával is lehet ingatlanhoz jutni.

„Ez arra ösztönzi a kínai bankokat, hogy fokozzák jelenlétüket az ingatlanpiacon” – összegezte a helyzetet Larry Hu, a Macquaerie csoport vezető közgazdásza, aki a CNN gazdasági rovatának nyilatkozott.

A nagy kérdés: elég lesz-e ez az ingatlanpiac stabilizálásához?

„Távolról sem, újabb intézkedések kellenek ahhoz, hogy stabilizálódjon a világ legnagyobb ingatlanpiaca” – mondja a szakértő. Aki sietett hozzátenni, hogy a pekingi kormányzattól újabb intézkedéseket várnak: „A foglaló további csökkentését és a vásárlási szabályok enyhítését.”

Egy másik szakértő szerint a mostani bejelentés „komoly lépés előre”, mert visszaállíthatja a bizalmat és növelheti a likviditást a szektorban. Stephen Innes, az SPI Asset Management főnöke szerint „nagyon nagy szükség van a likviditás növelésére az ingatlanpiacon, hogy rövid távon helyreálljon a bizalom.”

A kínai gazdaság még nem talált magára

A Covid-járvány lefékezte a világ második legnagyobb gazdaságát, bár a szorgos statisztikusok 2 százalékos növekedést mutattak ki, de külföldön sokan kételkednek ebben. Idén 5 százalék lenne a cél, de a gazdaság növekedése csak nem akar igazán beindulni. Ezért a jegybank szerepét betöltő pekingi pénzintézet júniusban csökkentette az irányadó kamatlábat.

A GDP az első negyedévben 4,5 százalékkal nőtt, de ezt keveslik Pekingben és külföldön is. Ezért a CNN gazdasági rovatának szakértői azon a véleményen vannak, hogy további növekedést serkentő csomagokra lesz szükség ahhoz, hogy stabilizálódjon az ingatlanpiac, és beinduljon a kínai gazdaság növekedése. Ez persze a nemzetközi feltételektől is függ: erről tárgyalt az elmúlt napokban Pekingben Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter – emlékeztet a CNN.

zöldhasú
Hirdetés