Gazdaság hvg.hu 2023. július. 04. 13:57

Bedugták a dugót a Balatonon, nem eresztik tovább a vizet

Már nem folyik ki víz a Balatonból, amit részben a magas vízállás, de inkább az új balatoni hajók feljuttatása miatt kezdtek leereszteni a Sión. A vízügy szerint a felhajózás a feszes ütemtervnek, az alapos előkészítésnek, és a csapadékosabb időnek is köszönhetően a lehető legkisebb vízveszteséggel járt.

Most szombat óta már nem eresztik le a vizet a Balatonból – derül ki az Országos Vízügyi Főigazgatóság keddi közleményéből. A vizet két hete kezdték leereszteni. Első indoklásában még azt emelte ki a vízügy, hogy a magas, a nyári szabályozási vízszintet (120 centiméter Siófoknál) meghaladó vízállás miatt van erre szükség, hogy elkerüljék a déli településeken ilyenkor előforduló kiöntéseket.

Az érintett települések ugyanakkor a turisztikai szezont féltve az alacsony vízállástól, jelezték, hogy nem kérnek a vízleeresztésből, amiről közben az is kiderült, hogy kapóra jött ahhoz, hogy a Balatoni Hajózási Zrt. új balatoni flottája bő egy éves várakozás után végre felhajózzon a tóra. A két új kompból, a két katamaránból és kísérőhajóikból álló flotta a múlt héten ért a Balatonhoz, pár napot várakoztak Siófokon, majd hétfőn át is zsilipeltek a tóra.

Fékezné a Balatoni Szövetség a tó leeresztését, ami viszont pont kapóra jön az új hajóknak

A vízügy szerint a települések védelme érdekében kellene leengedni a vizet, de a települések jelezték, köszönik jól vannak, inkább maradjon a víz. A leeresztés viszont pont kapóra jön a Balatoni Hajózási Zrt. új hajóinak, amik több mint egy éve várnak arra, hogy felhajózhassanak a Sión.

A vízleeresztés és a Balaton alacsony vízállása miatt aggódók megnyugtatására a vízügy most jelezte, hogy a Vízügy, a Bahart és a Hajógyár összehangolt munkája eredményeként

a tó lehető legkisebb vízszintcsökkenése mellett sikerült feljuttatni az új kompokat a Balatonra,

és így az idei üdülési szezonban a tó átlagvízállása a várható kissé melegebb, átlagosan csapadékos időjárás esetén 80-85 cm felett marad, ami meghaladja a tavaly nyár végi értékeket.

OVF / Romet Róbert

A vízleeresztés/felhajózás során a tó vízállása az eredeti 121 centiméterről 110 centiméteresre apadt, a 11 centiméteres csökkenésből 6,5 centiméterért felelt konkrétan a vízleeresztés, és 4,5 centiméter volt az a veszteség, ami „a vízeresztés nélkül is bekövetkezett volna”.

Sokat kellett várni, de már a Balatonhoz érkezett az új hajóflotta - fotók

Szerdán Siófokhoz ért az a 20 hajós flotta, amivel az újonnan elkészült 2-2 balatoni komp és katamarán érkezett a tóhoz. A hajókat megrendelő Balatoni Hajózási Zrt. másfél évet várt erre az alkalomra, de ez semmi ahhoz a negyven évhez képest, amikor utoljára forgalomba álltak ilyen hajók a Balatonon.

A vízügy szerint úgy sikerült elérni a lehető legkisebb csökkenést – korábban a Balatoni Szövetség 15 centiméteres vízszintcsökkenéstől tartott –, hogy a hajók mozgatásánál eleve fontos cél volt, az „elkerülhetetlen vízmennyiség-veszteség” optimalizálása, mindehhez

  • feszes ütemtervet állítottak össze,
  • modellezték a vízszinteket, vízleeresztési és hajómozgatási ütemezést dolgoztak ki,
  • előre kipucolták a Siót, hogy a torlaszok ne akadályozzák a hajók mozgását,
  • a kritikus hidaknál ideiglenes vízmércéket telepítettek, hogy akár azonnal át tudjanak alattuk haladni a hajók (amikről előre leszerelték a felépítményeket, hogy biztos átférjenek),
  • új mobilapplikációt is fejlesztettek, ami révén folyamatosan a döntéshozók rendelkezésére álltak a friss vízállások,
  • a vízügy öt mérőcsoportja a nap 24 órájában végzett méréseket a Sió mentén, és így követték folyamatosan nyomon a hajók helyzetét és a hidrológiai állapotot „a Sió-csatorna minden pontján”.

A felhajózást emellett nagyban segítette az időjárás is: június eleje az átlagosnál csapadékosabb volt.

zöldhasú
Hirdetés