Gazdaság hvg.hu 2023. június. 23. 23:05

Megerősítette Magyarország hitelbesorolását a Fitch

A negatív kilátást is fenntartották, de nem minősítették le az országot.

Fenntartotta a Fitch Ratings a magyar államadósság BBB besorolását negatív kilátások mellett - derült ki a pénteken késő este közölt felülvizsgálaton. A hitelminősítő idén másodjára mondott ítéletet a magyar gazdaságról.

A Fitch legutoljára januárban foglalkozott a magyar besorolással, akkor megerősítette a befektetésre ajánlott BBB besorolását, viszont negatívra rontotta a kilátásokat. A hitelminősítő akkor a bizonytalan nemzetközi gazdasági közegre, a változékony energiaárakra, és a kiugróan magas inflációra hivatkozott, amiket a kormány politikai vitái is súlyosbítanak. Utóbbi elsősorban az uniós forrásokhoz való hozzájutás esetében jelent kockázatot.

A hitelminősítő mostani indoklásában is ír az EU és a magyar kormány között máig megoldatlan vitáról, de azt is kiemeli, hogy az energiaárak csökkenése enyhítette az ország gazdaságára nehezedő nyomást, az orosz energiától való függés ugyanakkor még mindig komoly kockázatot jelent.

A hitelminősítő januárban 0,4 százalékos éves bővülést jósolt 2023-ra 17,6 százalékos éves infláció mellett, egyben megerősítették a kormányzati várakozásokat, miszerint decemberre éves összevetésben 6 százalékosra mérséklődik a drágulás üteme. Most ehhez képest rontottak a kilátásokon: az év egészére nézve stagnálást várnak (a Magyar Nemzeti Bank idén 0–1,5 százalék közötti növekedést vár, a kormányzati előrejelzés a sáv tetejét, a 1,5 százalékos bővülést célozta meg), illetve 17,7 százalékos inflációt. Ez jóval magasabb nem csak az EU átlagánál, de a BBB adósosztályzatba sorolt államok 6,4 százalékos mediánjánál is - jegyzik meg. Az év végére ugyanakkor 8-10 százalékra eshet vissza a pénzromlás üteme a Fitch szerint, ez megfelel a kormányzati várakozásoknak.

A jelenleg 13 százalékos alapkamat csökkentésének kezdetét 2024-re várják a hitelminősítőnél.

A forint az elmúlt időszakhoz képest hasonló 370-es szinteken kereskedett az euróval szemben a hitelminősítői döntés megjelenését megelőzően.

Legutoljára a Standard & Poor’s lépett, leminősítette Magyarországot, stabil kilátásokkal. A hitelminősítő szerint elkerülhető a recesszió, de kockázatot jelent a 25 éves rekordon lévő infláció, és a fennálló bizonytalanság az energiaellátás és az uniós források terén.

zöldhasú
Hirdetés