Adóemelést jelentett be a kormány; szükség is van erre, mert annyira nincs pénz a költségvetésben; lassul, de még így is hatalmas az inflációnk. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Bemutatta a kormány az adócsomagot, amelyben már azt rendezték, hogy miként fogunk adózni 2024-ben. A leglátványosabb változás az, hogy a járműüzemanyagokra rádobnak még több, mint 30 – áfával együtt több, mint 40 – forint adót literenként.
Több eddigi különadót megtartanak úgy, hogy normál adót csinálnak belőle. A légitársaságok adózásán még egyet csavarnak: ezeket a cégeket úgy adóztatják, hogy a környezetkímélőbb gépeket használják inkább. És akár a családtámogatásoknál, akár a megbízható adózói minősítésnél elnézik azt, ha egy kevés tartozása van az embernek vagy a cégnek.
Nem csoda, hogy szüksége van a költségvetésnek a pénzre: 1300 milliárd forintos többletköltséget jelent a magas kamatszint a gazdaságnak, ez árfolyam függvényében az össztermék 2 százalékát meghaladó összeg. A gond az, hogy a kormányzat kimerítette a forrásbevonás lehetőségeit, miközben a korai költségvetéssel igyekszik azt a látszatot kelteni, hogy minden rendben van. Egyébként már idén is elértük az egész évre tervezett költségvetési hiány 81 százalékát, 2024-ben pedig a kiadások tizedét az államadósság viszi el. Az adókedvezmények eközben megmaradnak, összesen 2 ezer milliárd forint kiesést okozva. Ekkora lyukat már a különadók sem képesek betömni.
Miközben sorra állítják le az állami beruházásokat, Nagy Márton pedig már azt magyarázta, hogy EU-pénzek nélkül is működnie kell a gazdaságunknak, a kormány fura tojástánccal igyekszik egyszerre forrásokhoz jutni a belföldi befektetőktől és a radikális húzásaival nem elijeszteni a külföldieket. De a piactorzító rendeletek csak aláássák az ország hitelességét.
Beadták a 2024-es költségvetést megalapozó törvényt is. Ebből derül ki, hogy ingatlaneladásokból a kormány jövőre több mint négyszer annyi bevételt vár, mint idénre, méghozzá úgy, hogy a legfelsőbb szinten kell megállapítani az eladásra szánt állami ingatlanok listáját. Az önkormányzatok hitelfelvételéről pedig kormány ezután még inkább kénye-kedve szerint dönthet.
Érdemben lassult az infláció, de még így is 21,5 százalékos, toronymagasan EU-rekorder. A fékezés fő oka az, hogy májusban már könnyű volt a rezsicsökkentési korlát alatt maradni, a benzin sem annyira drága, mint pár hónapja, és az élelmiszerek is alig drágultak áprilishoz képest. Más kérdés, hogy egyre kevesebbet vásárolunk, ahogy fogy a pénz: egészen szörnyű számokat közölt a KSH a bolti forgalom zuhanásáról.
Kellemetlen meglepetéseket a szolgáltató szektor okozhat még, ott töretlenül emelkednek az árak, nemcsak a tavaly ilyenkorihoz képest, hanem áprilisról májusra is. A leginkább itt látszik az ár-bér spirál hatása, és az ételekkel vagy a rezsivel ellentétben nincs olyan bázishatás sem, ami miatt várhatnánk, hogy hamarosan érdemben lelassul az ottani infláció.
A hét képe: sárga ködbe borult New York a kanadai erdőtüzek okozta levegőszennyezés miatt
Teljesen leállították a termelést a határozatlan idejű sztrájkba kezdő dolgozók, miután eredménytelenül zárultak a sztrájktárgyalások a székesfehérvári alumíniumipari alapanyagokat gyártó Arconic-Köfém Kft. és a szakszervezet között a bérek rendezéséről. A munkáltató valószínűleg nem hitt abban, hogy ilyen hosszú ideig tartó sztrájk lesz, és végül annak ellenére zárkózott el az emeléstől, hogy kiderült, bőven lett volna kerete azt megadni - véli a szakszervezet. Szintén egymásnak feszültek a dolgozók és a győri telephelyű német autóipari beszállító, a WKW Hungária Kft. menedzsmentje azt követően, hogy nem sikerült előrelépést tenni a bértárgyalásokon. Azóta pedig egy újabb fordulatként a szakszervezet szerint törvénytelen eszközhöz nyúlt az Arconic a sztrájkolók megtörésére.
A szakszervezetek szerint a korábbiakban nem látott számban jöhetnek munkabeszüntetések. A munkaerőhiány ugyanis nagy, de az infláció is, így aztán súlyos bérfeszültség állt elő. Ráadásul sok helyre ázsiai dolgozókat hoznak, akiknek a kiszolgáltatottsága gyakran arra sarkallja a cégeket, hogy a magyar munkavállalókkal se egyezzenek meg. A politika pedig egyeztetés nélkül meghozott törvényekkel próbálja fenntartani azoknak a munkaadóknak a működését, amelyek a megfelelő béreket és munkakörülményeket nem tekintik stratégiai szempontnak.
Nincs is túró a legismertebb magyar Túró Rudiban – hangzott el a Termékkritikus TikTok-oldal videóján. A FrieslandCampina a hvg.hu-nak is reagált az ügyben. Mint írták, a Pöttyösben a zsírszegény túró a meghatározó alapanyag.
Egyes ízesített termékvariánsok gyártása során minimális mértékben, tejpor hozzáadásával módosítják a hagyományos receptúrát. Ennek a technológiája megegyezik a túrógyártással, azonban a Magyar Élelmiszerkönyv előírásai értelmében ezt már nem jelölhetik túróként, hanem tejalapú rögös készítményként kell feltüntetni a csomagolásokon.
A paksi bővítés kapcsán változnak a nukleáris biztonsági szabályok, és adminisztratív könnyítések következnek – jelentette be Szijjártó Péter. Az Országos Atomenergia Hivatal aztán kérdésünkre tisztázta: a nukleáris biztonsági szabályok módosításának nincs köze a paksi bővítéshez, valójában rutin felülvizsgálatról van szó, a felülvizsgálat pedig, aminek a vége a szabályok „egyértelműsítése” lehet, még zajlik, annak eredményéről Szijjártó – elvileg – nem tudhat és nem nyilatkozhat.
Szijjártó arról is beszélt, hogy a Siemens szerepét konzorciumi partnere, a francia Framatome veheti át, mert a német cég még mindig nem kapott exportengedélyt az irányítástechnika leszállítására. A beszállítói szerződés ismeretének híján nem lehet megmondani, milyen körülmények közt és hogyan lehet egyáltalán kitenni a Siemens Energyt a projektből.
A néhány ezer főt foglalkoztató Magyar Államkincstárnál 661 munkavállalót építettek le – tudta meg a HVG. Mindezt úgy, hogy az érintettek semmilyen előzetes figyelmeztetést nem kaptak.
A kormány az államon próbál most spórolni – az első nyilatkozatok még arról szóltak, hogy csak betöltetlen, üres álláshelyeket szüntetnek meg, így szabadítva fel az emelésekhez szükséges bérkeretet. Utóbb kiderült, hogy lesznek azért áldozatai a leépítésnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.