Gazdaság hvg.hu 2023. május. 05. 16:35

Fitch: A leminősítést kockáztatja a magyar kormány, "gond van" a gazdaságpolitika hitelességével

Van előrelépés a befagyasztott uniós források lehívása felé, ám a késlekedés elkerülhetetlen. A magyar kormány azonban nem csak ezzel kockáztatja, hogy leminősítsék. A Fitch Ratings szerint gond van gazdaságpolitika hitelességével, az infláció elleni intézkedésekkel és a monetáris politika érvényesülésével is.

Előrelépésként értékelte az uniós források bizonyos részeinek feloldása irányába a Fitch Ratings a magyarországi igazságszolgáltatás átalakítását, de jelezték a kifizetések időzítése és mértéke továbbra is bizonytalan, emellett pedig problémákat látnak a gazdasági döntésekkel kapcsolatban, a hitelességi kockázatok miatt leminősítés felé mutató negatív kilátásokat jeleztek a pénteken kiadott Magyarországra vonatkozó rövid értékelésben.

A Fitch emlékeztet, hogy a héten a magyar parlament elfogadta az Európai Bizottsággal egyeztetett igazságügyi csomagot, amivel megerősítik a bíróságok függetlenségét, de az uniós illetékesek jelezték, még mindig szükség van további reformokra. Az elemzők fel is sorolták, hogy

  • ott van még a gyermekvédelminek nevezett, de a homoszexualitást a pedofíliával összemosó jogszabály (aminek rendezéséhez a kohéziós alapok 2 százalékát kötötték),
  • továbbra is veszélyben van az akadémiai szabadság és a menedékjoggal kapcsolatos szabályok sem felelnek meg az elvárásoknak (ehhez a jelzett források 9 százalékát kötötték),
  • a korrupcióellenes fellépéssel és a közbeszerzések tisztaságával kapcsolatos aggodalmak is fennállnak még, ami a források 29 százaléka (körülbelül 6,3 milliárd euró) folyósításának akadálya;
  • 27 további – többek között törvényességgel kapcsolatos – mérföldkövet kell teljesíteni, hogy az ország hozzájusson az az 5,8 milliárd eurós újráépítési és ellenállóképességi forrásokhoz.

Az elemzők szerint továbbra is bizonytalan, hogy mikor és miként fogja Magyarország teljesíteni a kifizetésekhez szabott feltételeket. Azt biztató jelként értékelik, hogy az ország az OECD-hez fordult, hogy értékelje a közbeszerzésekkel kapcsolatos és a korrupcióellenes szabályokat, ezzel ugyanis csökkenhet a kockázata, hogy a bizottság és a magyar kormány másként értelmezi ezeket, és még tovább halasztódik a kifizetés. Jelezték ugyanakkor azt is, hogy nem lenne meglepő a további késlekedés sem,

a magyar újjáépítési és ellenállóképességi tervhez (RRP) kapcsolódó kifizetések megérkezése aligha várható 2023 harmadik negyedévének végénél korábban.

Magyarországra azonban – mint emlékeztettek – továbbra is érkeznek uniós pénzek, például a mezőgazdasági támogatások, és a 2014-2020 közötti uniós költségvetési ciklusban megítélt, még ki nem fizetett források (utóbbiakat az év végéig ki kell fizetni).

Az elemzők szerint a kifizetések késésének csak szerény hatása lenne a középtávú növekedésre, az államháztartásra és a külső finanszírozásra, de az uniós pénz továbbra is alacsony költségű forrást jelent Magyarország számára. A további késedelmek nyomán azonban középpontba kerülhet a politikai hitelesség kérdése. Emlékeztettek, hogy a politikai megfontolások által befolyásolt döntésekből fakadó sérülékenységek, és a szigorúbb külső feltételek nyomán döntöttek úgy januárban, hogy negatívra módosították Magyarország “BBB” besorolására vonatkozó kilátását.

Borús értékelés a Fitch-től: negatív lett a magyar államadós-besorolás kilátása

Ez volt az első felülvizsgálat idén a nagy hitelminősítők részéről, és mindjárt rossz hírt kapott a kormány. A Fitch Ratings ezúttal nem módosított korábbi BBB minősítésén ütemezett felülvizsgálatakor, de negatívra vette a kilátásokat. Magyarország befektetésre ajánlott kibocsátó marad így is, de a befektetők immár romló kilátásokkal számolhatnak.

A Fitch Ratings szerint ha nem kezelik a kormányzással és a gazdaságpolitika hitelességével kapcsolatos aggodalmakat, az újabb piaci stressznek teheti ki Magyarországot és gazdasági egyensúlytalanságokhoz vezethet,

ami negatív minősítési érzékenységet jelent.

Az elemzők jelezték, a negatív kilátások nem csak az uniós forrásokhoz kötött feltételekkel kapcsolathatók, hanem átlalában a gazdasági intézkedésekhez. Például, hogy hiába vezettek be árstopot, nem sikerült letörni az inflációt, és hiába van érvényben kamatstop a hitelekre, ez akadályozza, hogy érvényesüljön a monetáris politika.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Németh András 2025. február. 14. 18:36

Trump és kinevezettjei most egyértelművé tették Ukrajnáról, amit eddig nem lehetett kimondani

Bár igaz, hogy Donald Trump és az amerikai elnök magas rangú kinevezettjei elébe mennek az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos orosz követeléseknek, Ukrajnában úgy vélik, az egyre valószínűbbnek tűnő tűzszüneti tárgyalásokon nem csak Moszkva érdekeit veszik figyelembe. Többek szerint egyébként nincs is végleges amerikai béketerv, inkább arról van szó, hogy a mindkét felet zsaroló washingtoni kormányzat a fejleményekhez igazítja következő lépését.