Gazdaság hvg.hu 2023. május. 02. 13:15

Csökkenőben a gázár, de ezt miért nem érezzük a rezsiszámlán?

Részben az enyhe tél, részben a takarékoskodás miatt kevesebb gáz fogyott Európában és itthon is az elmúlt télen. A tavaly nyáron a rezsicsökkentés csökkentését kiváltó energiaválság is enyhülőben, a tőzsdei gázár például már a tavaly év eleji szinteken áll. Az elvi lehetősége megvan annak, hogy ezt mi is érezzük a saját számláinkon, kérdés, hogy a kormány is így gondolja-e. Minden, amit a rezsiárak jelenlegi állásáról tudni érdemes.

Az év végéig kitolta a kormány a rezsicsökkentés csökkentésével kapcsolatos rendelet hatályát, vagyis marad a lakossági gáz-, áramdíj megállapításának jelenlegi, kétsávos rendszere. A múlt csütörtök este kiadott rendeletben foglalt, de Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter által már az első áprilisi kormányinfón belengetett lépés lényege, hogy továbbra is csak a meghatározott átlagfogyasztási mértékig érvényes a rezsicsökkentett, kedvező ár, az afeletti fogyasztás után „lakossági piaci" árat kell fizetnie mindenkinek.

A Magyar Gáztranzit Zrt szadai állomása
Túry Gergely

A korábbi rendelet még április 30-át jelölte meg, mint ameddig biztosan fennállnak a jelenlegi rezsiárak, az új intézkedésekkel ezt a határidőt eltörölték, de nem állapítottak meg újat. Mint Gulyás Gergely április elején indokolta,

nem akarják naponta, vagy legalább kéthetente módosítani a szabályokat.

Ettől persze még változhatnak a rezsidíjak, ennek megállapítása ugyanis továbbra is a Magyar Energetikai- és Közműszabályozási Hivatal elnökének reszortja.

Tavaly hatalmas hullámokat keltett – különösen a rezsicsökkentésben elkényelmesedett lakossági magyar fogyasztók körében –, amikor az oroszok az Ukrajna ellen indított háború mellett élesítették a gázfegyvert is, és a nyári betárazási időszak alatt rendkívüli mértékben elszállt az addig is emelkedő tendenciát mutató gázár, vele párhuzamosan pedig a villamos energia ára is. A magyar kormány a rezsicsökkentés csökkentésével igyekezett javítani a hazai energiakereskedők és az államháztartás helyzetén – miközben a gázárcsúcson kötött szerződést gázszállításra az oroszokkal, amiért még azután is horror árat fizetett, hogy a tőzsdei árak csökkentek.

A dráguló energia okozta többletkiadások fedezésére a piaci szereplők esetében teljesen elengedték a támogatásokat (később a mikrovállalkozásokkal, és az intézményekkel kivételt tettek), a lakosság esetében pedig sávos díjazást határoztak meg.

Az „átlagfogyasztásig” maradt a messze a piaci ár alatti díjazás, az átlagfogyasztás afelett pedig a jóval magasabb „lakossági piaci árat” határoztak meg mind a gáz, mind az áramdíj esetében. Ehhez azóta is ragaszkodnak, jóllehet például a gáz tőzsdei ára már január közepén visszaesett a háború előtti szintekre, sőt jelenleg a tavaly januári árszinten áll. Ennek oka részben az, hogy az európai államok – kevés kivétellel, mint például Magyarország – sikerrel kerestek az orosz helyett alternatív beszerzési forrásokat, illetve csökkentették fogyasztásukat, de az is segített, hogy szokatlanul enyhe volt a tél.

Itthon az enyhe tél mellett a rezsicsökkentés csökkentése, és az ipari termelés visszaesése – a gazdaság 2022 utolsó negyedéve óta technikai recesszióban van – is megtette a hatását. A hazai gáz- és áramfogyasztás számottevően visszaesett: decemberben gázból 24, elektromos áramból 8,2 százalékkal kevesebbet fogyott, mint az előző év azonos időszakában. A fogyasztás visszaesése egész Európában meghaladta az energiaválság tetőpontján célul tűzött 15 százalékos megtakarítási célt.

Az európai gázhelyzet jó, Szijjártó Péter Moszkvában retteg és üzletel

Látványosan lecsökkent az EU gázfogyasztása a téli hónapokban, köszönhetően a meleg télnek, a fogyasztáscsökkentési intézkedéseknek és a magas áraknak. Jól halad a felkészülés a következő télre, bár a fogyasztást idén is le kell majd nyomni, tavalyhoz képest 5-15 milliárd köbméterrel többet kell spórolni, vagy importálni.

A logika akár azt is diktálhatná, hogy az energiaárak mérséklése nyomán enyhítsenek a szigorúan nem megszorításként kommunikált, de a fogyasztási szokások átalakítása nélkül mindenképpen rezsiköltség-növelő intézkedéseken, ebből egyelőre semmi nem látszik. Ha abból indulunk ki, hogy a korábbi években akkor sem csökkentették a „rezsicsökkentett" árakat, amikor a világpiaci árak még ezeknél is alacsonyabbak voltak, most sem feltétlenül számíthatunk arra, hogy kisebb lesz a rezsiszámlánk. Pedig erre minden lehetőség adott, a rendelet értelmében az árakat „a piaci viszonyok jelentős változása esetén" módosíthatja a MEKH elnöke, akár hivatalból, akár az egyetemes szolgáltatók kezdeményezésére. Tehát elvileg mind pozitív, mind negatív irányba változtathat az áron azért, hogy az tükrözze a „mindenkori versenypiaci költségeket".

Akkor most mekkora is az áramdíj?

A rezsiszabályok tavaly nyári módosításakor a lakosságnak háztartásonként – pontosabban fogyasztási helyenként – 2523 kWh-ban megállapított éves átlagfogyasztásig kilowattóránként továbbra is bruttó 35,3 forintot kell fizetnie az áramért, az e feletti fogyasztás esetében pedig bruttó 70 Ft/kWh-s árra számíthat mindenki.

A fenti rezsiár tavaly óta nem változott, csupán az érintettek körét bővítették ki idén márciusban: a kormány az önkormányzati bérlakásokban élőket is bevonta a sávos díjfizetés alá. A rezsicsökkentés tavaly nyári átalakításakor ugyanis nem számoltak velük, és számos esetben előfordult, hogy piaci alapon számlázták ki az áram (és a gáz) árát az érintetteknek, így sokan korábbi rezsiszámláikon szereplő összegek többszörösével voltak kénytelenek szembesülni.

A bérlakásoknál is bevezetik a kétféle áramtarifát

A szerda esti kormányrendelet szerint mostantól - hasonlóan a magánszemélyekhez - 2523 kWh/év/mérési pont fogyasztásig náluk is érvényes a rezsicsökkentett ár.

Ha olcsóbb lett a gáz, mi is kevesebbet fizetünk?

A gázért eleve jóval kevesebbet fizetnek a háztartások, de csak a meghatározott fogyasztásig. Aki ezt átlépi, annak a kedvezményes ár többszörösével kell számolnia, ez viszont még a jelenlegi piaci árnál is magasabb, hiába nevezik „lakossági piaci árnak". Az európai gáztőzsdén ugyanis tavaly nyár vége óta csökken a gáz ára, és tavaly év végére visszasüllyedt az oroszok Ukrajna ellen indított háborújának kezdetén jellemző szintre.

A piaci szereplők – bár tavaly sokszoros áremelkedéssel szembesültek – mostanra már élvezhetik gázárcsökkenés előnyeit: az esetükben tavaly nyáron még köbméterenként nettó 1200 forint körüli ár márciusra nettó 351 (bruttó 444) forintra süllyedt. Ez körülbelül 58 százaléka annak az összegnek (nettó 604, bruttó 770 forint/köbméter), amit az átlagfogyasztásként meghatározott évi 1729 köbméter feletti gázfogyasztásért ki kell fizetnie a lakosságnak, igaz, aki alatta marad a jelzett (vagy nagycsaládosok esetén az annál legalább 600 köbméterrel megnövelt) keretnek, továbbra is a piaci árnál jóval kedvezőbb, 108 forintos köbméterenkénti árral számolhat.

Jóval olcsóbban méri a gázt a cégeknek az MVM annál, mint amit a lakossággal fizettet meg az átlagfogyasztás felett

A miniszter korábban azt nyilatkozta, nem nőnek idén a lakosság gázárral kapcsolatos terhei, de úgy tűnik, hiába lett olcsóbb a gáz, egyelőre nem is csökkennek, ellentétben a céges árral.

És mi a helyzet a vízdíjjal?

A vezetékes víz ára 2013 óta nem változott a rezsicsökkentés miatt. A terület szakértői már akkor arra figyelmeztettek, hogy mindez ki fogja véreztetni a vízműveket, és nem marad forrás a hálózat karbantartására, korszerűsítésére. Bizony, ez a jóslat be is jött: sorra lehetetlenültek el az önkormányzati és vegyes tulajdonú vízművállalatok, idén április elején pedig már arról szóltak a híradások, hogy a tisztított ivóvíz 22 – egyes területeken akár 60 százaléka is – egyszerűen még azelőtt elszivárog a lepusztult vízhálózat repedésein, tömítetlenségein, hogy a csapjainkhoz érne.

A problémát a közelmúltban a kormány is napirendre vette, az energiaügyi miniszterre testálták a feladatot, hogy tegyen javaslatot a vízhálózat és egységes árrendszer kialakítására.

Azóta V. Németh Zsolt, a magyar életmód és nemzeti értékeink védelméért felelős miniszterelnöki biztos személyében már víziközmű-ágazatért felelős államtitkára is van az országnak, aki azt is elárulta, hogy a 70 ezer kilométernyi víz-gerincvezeték 70 százaléka 40 évnél régebbi, 40 százaléka pedig azbesztcementcsőből készült, és valóban nagy a hálózati veszteség:

a kitermelt víz minden ötödik literjét nem tudják értékesíteni.

Vagyis elodázhatatlan a felújítás, amit sajtóértesülések alapján legalább részben a svájci alapból, illetve uniós forrásokból kívánják fedezni.

Az egységes árrendszerről egyelőre annyi lehet tudni, hogy várhatóan a vízdíj esetében is korlátozzák a rezsicsökkentett árat. A hvg.hu úgy tudja, hogy itt is hasonló sávos rendszert vezetnek majd be, mint az áramdíjnál és a gázdíjnál történt. Vagyis a vízdíj és a csatornadíj is csak egy bizonyos felhasznált mennyiségig lesz kedvezőbb árú, afelett jön majd a központilag meghatározott „piaci ár”.

Jön a Kánaán a gazdáknak, most már biztos, hogy ingyen kapják a vizet

Kánaánról igazából persze nincs szó, de a fúrt kutakat illegálisan használó, eddig sem fizetőket a regisztráció felé tolhatja az ingyenesség, a nagyobb földbirtokot öntözők pedig jó sokat spórolhatnak. Víz pedig kell majd, mert egyelőre nem túl rózsás a helyzet annak ellenére, hogy mostanában legalább esik az eső.

Hogy ez pontosan mekkora lesz és milyen fogyasztási határokkal kell számolni, majd csak jövőre derül ki. Jelenleg annyi tudható, hogy a vízdíj mértékét úgy alakítják, hogy megtérüljenek a szolgáltatás (mára igencsak megemelkedett) költségei.

Összességében tehát továbbra is érdemes takarékoskodni az árammal és a gázzal is, és jó lesz odafigyelni arra is, mennyi vizet fogyasztunk, hogy elfogadható keretek között tartsuk a rezsiköltségeinket, ne kelljen túl magas gáz-, villany- és vízdíjat fizetni. A takarékoskodásra korábban már gyűjtöttünk ötleteket:

Portalanítással, takarítással, de egy kis ecettel is sokat spórolhatunk a rezsiszámlán

Az energiafelhasználásunkat leginkább mélyfelújítással csökkenthetjük, de a háztartási rendszereink megfelelő kiválasztásával és rendszeres karbantartása is sokat segíthet..

Ahogy arra is készült összeállítás, hogyan csökkenthetjük a rezsit olcsón, vagy beruházás nélkül:

Hogy csökkenthetjük a rezsinket kifejezetten olcsón vagy bármiféle beruházás nélkül?

Sokan mérlegelik, miként vihetik lejjebb energiafelhasználásukat azután, miután a kormány bejelentette, gyakorlatilag elengedi a rezsicsökkentés jó részét. Az biztos, hogy a saját zsebén is érezhető eredményt érhet el anélkül, hogy jelentős beruházásba fogna, de azt nem fogja megúszni, hogy változtasson a szokásain. Először is öltözzön fel, a legtöbbet a fűtésen foghat!

zöldhasú
Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.