Magyarországon 100 százalékkal több hőszivattyút adtak el tavaly, mint egy évvel korábban. A technológia vitathatatlanul a dekarbonizációs átmenet része lesz, az RFF2-ben szereplő támogatási konstrukciók lesznek fontos támpontok a hőszivattyús rendszerek további elterjedésében, azonban alkalmazásának vannak kihívásai is. A Magyar Hőszivattyú Szövetség konferenciáján jártunk.
„Magyarországon tavaly duplájára nőtt a levegő-víz hőszivattyúk értékesítése, ez a becslések szerint mintegy 15 ezer készüléket jelent, a legnépszerűbbek a levegő-levegő hőszivattyúk, azaz hűtő-fűtő split klímák” – mondta a Magyar Hőszivattyú Szövetség konferenciájának nyitóelőadásában Kiss Pál, a szövetség elnöke. Itthon mintegy 50 vállalat foglalkozik hőszivattyúk importjával, de több magyar cégnél is zajlanak technológiai fejlesztések.
A cél a havi rezsiköltség minimalizálása
A növekedés egyik mozgatórugója az, hogy „a lakosság egyre tudatosabb, és a fő motivációja az otthonaik felújításánál, azon belül a fűtéskorszerűsítésnél a havi rezsiköltség minimalizálása" – mondta el Boldizsár Ildikó Liza, a Rezsinullázó Kft. ügyvezetője a hőszivattyús beruházások megvalósításáráról szóló panelbeszélgetésen. Hozzátette, hogy „nagy a hangsúly azon, hogy megvalósítható legyen a projekt és értelme is legyen megvalósítani." Ugyanis például egy levegő-víz hőszivattyús technológiát nem feltétlen célszerű minden lakóépületben alkalmazni: az első lépés az, hogy megvizsgáljuk az épület energiahatékonyságát, a szigetelést, nyílászárókat, hőleadókat, és ez alapján szükséges megtervezni a felújítást.
Portalanítással, takarítással, de egy kis ecettel is sokat spórolhatunk a rezsiszámlán
Az energiafelhasználásunkat leginkább mélyfelújítással csökkenthetjük, de a háztartási rendszereink megfelelő kiválasztásával és rendszeres karbantartása is sokat segíthet.
Ráadásul Magyarországon jelentős potenciálja van a hőszivattyúknak, hiszen még mindig közel 3 millió gázkonvektor üzemel az országban, amely nem a leghatékonyabb fűtési megoldás, és kiemelkedően magas a károsanyag-kibocsátása is. A hőszivattyúk telepítésénél az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy
a piacon ma jelentős szakemberhiány tapasztalható.
A szakemberek képzése nemcsak a telepítés, de a karbantartás miatt is fontos – tette hozzá Kiss Pál.
„Bármilyen fűtés-hűtés technológiai változtatást tervezünk, a hőszivattyú elmaradhatatlan kellék, csak a technológia használatának a mértéke kérdéses” – vélte Győri Gyula, a CPI Facility Management Kft. létesítmények üzemeltetésével foglalkozó cég igazgatója a hőszivattyú technológia alkalmazását érintő kihívásokról és előnyökről szóló panelbeszélgetésen.
Szerinte a legjobb fűtési-hűtési megoldás a gáz kombinálása a hőszivattyúval, ugyanis bár a gázzal történő fűtés a leginkább költséghatékony, az épület a környezetre gyakorolt hatása a hőszivattyús technológiának kedvezőbb, méghozzá 50 százalékkal, ami fontos szempont, hiszen a nagyobb cégek egy-egy hosszú távú bérleti szerződés megkötésekor elvárják azt, hogy minél kisebb legyen az épület karbonlábnyoma.
Van támogatás is
2030-ig három kiemelt programra fókuszál a minisztérium – mondta el Horváth Viktor, az Energiaügyi Minisztérium helyettes államtitkára. Ezek:
- földgázigény csökkentése az energiamixben,
- alternatív energiaforrások (alternatív földgázforrások, biogáz, biomassza, hulladék és hidrogén) arányának növelése az energiamixben,
- növekvő villamosenergia és rugalmassági igény kiszolgálása, piacszervezés, reguláció, új termelési, tárolási kapacitások és infrastruktúrafejlesztés révén.
A helyettes államtitkár kiemelte, hogy az RFF2-ben lesznek támogatási konstrukciók, amelyek a hálózatfejlesztést (villamos energia, földgáz- és kőolajhálózat), energiaszuverenitás növelését, és a vállalkozások energetikai beruházásait célozzák meg:
- ipari parkok energetikai célú zöldítése (200 milliárd forintos támogatási kerettel rendelkező pályázat),
- zöldgazdaság gyártókapacitásainak növelése, kivitelezői körben a szakképzés, a zöld technológiákkal kapcsolatos tudás növelése,
- zöld technológiák alkalmazása (45 milliárd forintos forrással),
- a vállalkozások energia hatékonysági pályázata (100 milliárd forintos nyitó összegű forrással).
Szolnoki Pálma, a BME Zéró Karbon Központ főmunkatársa szerint szektortól függetlenül a hőszivattyús rendszer a dekarbonizációs átmenet alapeszköze lesz: miután „a beépített megújuló kapacitás rohamléptekkel növekszik, szükség van az elosztói hálózatban egy magas szintű rugalmasságra, ami az európai szabályozásban is érezhető.”
Ercsey Tamás a Magyar Energiaközösségek és Rugalmassági Szolgáltatók Szövetségének elnöke szerint a rugalmas rendelkezésre állás a lakosságot is érinti: „az önszerveződés a legfontosabb, konkrétabban az energiaközösségek." Példaként az olyan lokális, alulról jövő kezdeményezéseket említi, mint egy-egy társasház és ipari park kooperációja. Ehhez Ercsey Tamás szerint a közeljövőben biztosan állnak majd rendelkezésre támogatáspolitikai eszközök. Majd, amikor ezek már széles körben létrejöttek, és a gyakorlatban hasznosítaniuk kell a rugalmasságot, ebben lesznek segítségre az aggregátorok.
Ercsey Tamás hozzátette, az járulna még hozzá az energiaközösségek népszerűségéhez a lakosság körében, ha a régi, statikus intézmények átalakulnának:
átalakulna az éves szaldó, megváltozna a H-tarifa intézménye és kikopna a vezérelt fogyasztó intézménye is.
Az európai hőszivattyúk közel felét három országban, Franciaországban, Németországban és Olaszországban értékesítették |
Több mint 3 millióra nőtt az Európai Unióban 2022-ben eladott hőszivattyúk száma, ami 38%-os növekedésnek felel meg - ismertette Thomas Nowak, az Európai Hőszivattyú Szövetség főtitkára a tavalyi év eredményét. Az Európai Unióban telepített mintegy 20 millió hőszivattyú közel 15%-át tavaly értékesítették, és a 2022-es 38%-os értékesítési növekedés magasabb, mint az előző, 2021-es év 34%-os bővülése.
Összességében az elmúlt két év során közel duplájára emelkedett az eladott hőszivattyúk száma Európában. A hőszivattyúk közel felét három országban, Franciaországban, Németországban és Olaszországban értékesítették, ezért számos helyen immár nem lehet azonnal készülékhez jutni, a megnövekedett igények miatt akár több hónapot is kell várni egy-egy berendezésre. A legnagyobb értékesítés-növekedést 124%-kal Belgium könyvelheti el, de Csehországban is 106%-kal, Lengyelországban pedig 94%-kal több hőszivattyút adtak el, mint egy évvel korábban. A legtöbb készüléket – mintegy 600 000 hőszivattyút – Franciaországban értékesítettek.
A hőszivattyúk környezetre gyakorolt pozitív hatásával kapcsolatban Thomas Nowak elmondta: a tavaly eladott 3 millió hőszivattyú becslések szerint mintegy 40 TWh fosszilisenergia-megtakarítást jelent és közel 8 Mt CO2-kibocsátástól mentesíti a légkört. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)