Az olajvállalat minden korábbinál jobb évet zárt 2022-ben.
Jóváhagyta az igazgatóság 2022-es pénzügyi beszámolóját a Mol közgyűlése, amelynek értelmében közel 280 milliárd (pontosan 279 751 665 550) forint osztalékfizetésről döntöttek – áll a cég közleményében. Hozzáteszik, az összeg magasabb a korábbi évekhez képest, a jó eredmény és az erős mérleg lehetővé tette, hogy az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke a tavalyi 100 forintról mintegy 150 forintra növekedjen.
Mint írják, a tavalyi év sikeres volt a Mol-csoport számára, 4,7 milliárd dolláros EBITDA-t (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredményt) értek el, ami 43 százalékkal magasabb 2021-es eredményükhöz képest.
Ebből Downstream és Upstream szegmensük egyaránt 2,2 milliárdot hozott (előbbi 50-, utóbbi 69 százalékkal többet, mint egy évvel korábban), a fogyasztási szolgáltatásokból származó bevételük azonban 47 százalékkal, 320 millió dollárra csökkent.
A közgyűlés újabb öt évre megválasztotta Hernádi Zsoltot igazgatósági, illetve Dr. Lánczi Andrást és Áldott Zoltánt felügyelőbizottsági tagoknak, valamint – a posztjáról lemondó Nagy Márton helyére – új felügyelőbizottsági tagot is választott Bíró Péter személyében.
Nyitóbeszédében Hernádi Zsolt elmondta, 2022-ben a háborúhoz, a változékony energiaárakhoz, a szankciós csomagokhoz, valamint árszabályozásokhoz és különadókhoz is alkalmazkodniuk kellett. Az eredmények között megemlítette azt is, hogy a Mol-csoport elnyerte a hazai hulladékkoncessziót, ezáltal ötmillió tonna lakossági hulladék kezeléséért lesznek felelősek. „Túlteljesítettük célkitűzéseinket és minden idők legjobb pénzügyi eredményével zártuk az évet” – értékelt az elnök-vezérigazgató.
A Mol közgyűléséről üzent a kormánynak Hernádi Zsolt: „Csak piaci alapú kiút van az energiaválságból"
A Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója korábban a Corvinuson arról beszélt, amíg az energia olcsó, nem fognak kevesebbet használni belőle.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.