Úgy gondolják, az agrárminiszter szabályváltoztatása tönkreteheti a felszín alatti vízkészletet.
Közleményben reagált a Magyar Vízkútfúrók Egyesülete Nagy István javaslatára, amivel megkönnyítenék a fúrt kutak kialakítását: az adminisztratív költségek visszaszorítása érdekében ugyanis eltörölnék annak a kötelezettségét, hogy a kutakat vízmérő órával kelljen felszerelni.
Így az 50 méternél nem mélyebb és védett vízbázissal nem érintett területeken minden költség nélkül, egy egyszerű bejelentéssel legalizálhatóak lennének a kutak, a szakmai szervezet szerint azonban
a tervezet az évtizedek óta és jelenleg is érvényben lévő jogszabályokkal egyenesen szembemegy”.
„Szakmai indokok még csak nyomokban sem voltak fölfedezhetők” az agrárminiszter bejelentésében, amit politikai indíttatásúnak tart a szervezet és abban bíznak, a jogalkotásban választói szempontok helyett a jelen és a jövő nemzedékeinek valós érdekeit veszik majd figyelembe.
A vízkútfúrók szerint a kormány azt a kutak engedélyeztetésére épült iparágat akarja felszámolni, ami „a most mindenféle feltétel nélkül legalizálni kívánt, engedély nélkül és az esetek túlnyomó részében szakszerűtlenül megépített kutak” számát hivatott visszaszorítani. Úgy vélik, a nem megfelelően engedélyeztetett kutak a tervszerű és előrelátó vízkészlet-gazdálkodást lehetetlenítik el, szennyezik, sőt tönkreteszik a felszín alatti vízkészleteket
Azt kérik, a jogalkotási folyamat során a szakma valódi képviselőit, többek között a Belügyminisztérium vízügyi helyettes államtitkárságát, az Országos Vízügyi Főigazgatóságot, felsőfokú oktatási intézményeket, és a Kék Bolygó Alapítványt is hallgassák meg.
(Nyitóképünkön Nagy István agárminiszter)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.