Gazdaság hvg.hu 2023. április. 14. 19:53

Jóváhagyta a francia alkotmánybíróság Macron nyugdíjreformjának lényegi elemeit

A testület ugyanakkor a törvény egyes részeit elutasította.

Jóváhagyta a francia alkotmánybíróság Macron nyugdíjreformjának lényegi elemeit, ezek szerint a nyugdíjkorhatárt az országban 62-ről 64 évre emelik – íjra a Politico. A testület ugyanakkor elutasította a törvény egyes részeit, ilyen például a nyugdíjasok munkába állását bátorító kezdeményezés, amit a szakszervezetek megbékéltetése érdekében vettek bele a jogszabályba.

A lényeg, hogy az alkotmánybíróság nem támasztott kifogást a tervezet kulcselemével szemben, a most kidobott részleteket pedig a kormányzat idővel külön törvény(ek)ként fogadtathatja majd el a Nemzetgyűléssel, lévén, hogy ezek egyike sem annyira megosztó intézkedés, mint a nyugdíjkorhatár emelése.

A káeurópainál rendszerint jóval viharosabb francia közélet epicentrumában most a nyugdíjkorhatár emelése állt, tömegtüntetések, zavargások törtek ki miatta, arról a hvg.hu a helyszínről is tudósított, kollégáink utána a Fülke egy adásában számoltak be tapasztalataikról és még azt is segítettek megfejteni, hogy miért szabadított el ennyi indulatot egy olyan intézkedés, melynek bevezetése után is relatíve alacsony marad a nyugdíjkorhatár, legalábbis a nyugat-európai viszonyok közepette.

Párizsi tudósítóink a Fülkében: A tér egyik fele fesztivál, a másik anarchia

Bokros Dorottya - Galicza Dorina Világ Kedden délután több tízezer ember kezdett tüntetni a francia fővárosban az ellen, hogy az országban megemelték a nyugdíjkorhatárt. Kollégáink beszámolója szerint a tüntetők Párizsban egy három kilométeres szakaszt tesznek meg - órák alatt. Nagyon lassan haladnak, a szakszervezetek egymás mögött sorakoztak fel.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.