Gazdaság MTI 2023. április. 07. 11:02

Amerika- és Tajvan-ellenes szankciókat élesít Kína

Szervezeteket és személyeket büntetnek, mert az USA képviselőházi elnöke leült tárgyalni a tajvani elnökkel, és ezzel megkérdőjelezte az egy Kína elvet.

Kína szankciókkal sújt több amerikai és tajvani szervezetet és személyt, köztük Tajvan washingtoni képviselőjét, válaszul Caj Jing-ven tajvani elnök és az Egyesült Államok képviselőházi elnöke, Kevin McCarthy szerdai közös tárgyalására - közölte Zu Fenglian, a kínai vezetés Tajvani Ügyekért Felelős Hivatalának szóvivője pénteken.

A szankciók egyik érintettje a kaliforniai Ronald Reagan Elnöki Könyvtár, amely otthont adott a nagy jelentőségű találkozónak; a szerdai volt az első alkalom, amikor az amerikai képviselőház és Tajvan elnöke amerikai földön találkozott.

Büntetőintézkedésekkel sújtják a tajvani székhelyű Prospect Foundation agytrösztöt, valamint az Ázsiai Liberálisok és Demokraták Tanácsa (CALD) nevű ázsiai pártközi koordinációs szervezetet is, amiért a két intézmény "akadémiai és kutatói álca mögött" Tajvan függetlenedését támogatja.

A szankciók értelmében az érintett szervezetek vezetőire utazási tilalom vonatkozik, valamint tilos lesz kínai felekkel együttműködniük.

A hivatal egyúttal szankciókat mért Hsziao Bi-kimre, Tajvan amerikai képviseletének vezetőjére is. Ennek értelmében sem maga Hsziao, sem bármely családtagja nem léphet be a szárazföldi Kínába, de Hongkongba és Makaóba sem, valamint megtiltja a képviselő támogatóinak, hogy kínai szervezetekkel és személyekkel üzleteljenek.

Kína hét közben már többször is a kétoldalú találkozó ellen emelt szót, figyelmeztetve a képviselőházi elnököt, hogy "ne ismételjen meg végzetes hibákat", utalva McCarthy elődje, Nancy Pelosi augusztusi, úttörő tajvani látogatására. A washingtoni tajvani képviselőre már ezt követően is a péntekihez hasonló büntetőintézkedéseket szabtak ki.

Csütörtöki közleményében a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának tajvani ügyekért felelős irodája közölte: Peking úgy véli, Caj Jing-ven a találkozóval a tajvani sziget függetlenedéséhez keresett támogatót, ám ezzel "csak a háború szélére fogják taszítani Tajvant, és súlyos szenvedést fognak okozni a tajvani honfitársaknak" - írták.

A South China Morning Post nevű kínai napilap hírportálján beszámolt a kínai külügyminisztérium közleményéről, mely szerint Hszi Csin-ping kínai elnök Emmanuel Macron francia elnökkel és Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével közös csütörtöki pekingi találkozója után úgy fogalmazott: "a kínai kormány és a kínai nép soha nem fogja engedni, hogy bárki kérdést csináljon az egy Kína elvből". Hszi leszögezte: "bárki, aki arra számít, hogy Kína engedni fog a tajvani kérdésben, csak áltatja magát".

zöldhasú
Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.