18,2 százalék volt februárban az élelmiszerek inflációja az Egyesült Királyságban. Magyarországon 47 százalékos, ami nem csak a britnél sokkal magasabb, de a többi uniós országénál is.
Az Egyesült Királyságban 10,4 százalékra gyorsult az infláció februárban – írja a CNN. Az infláció gyorsulását elsősorban a vendéglátóhelyeken az alkoholos italok drágulása hajtotta, miután a januári akciók februárra kifutottak – kommentálta az adatot Grant Fitzner, a brit statisztikai hivatal vezető közgazdásza.
A teljes inflációs mutatón belül az élelmiszerek inflációja rekordmagasra nőtt, 18,2 százalék volt februárban.
A statisztikai hivatal szerint ennek oka részben az, hogy néhány zöldség- és salátaféléből hiány alakult ki, amire reagálva a nagy üzletek korlátozták a polcokra kerülő mennyiségeket.
Elemzői vélemények szerint a váratlanul magas inflációs adat még inkább azt valószínűsíti, hogy a brit jegybank folytatja a kamatemelési ciklusát következő, március 23-i, csütörtöki döntésén. Az irányadó kamatot a jelenlegi 4 százalékról 4,25 százalékra emeli.
Összehasonlításképpen Magyarországon februárban az infláció uniós módszertan szerint 25,8 százalékos volt, messze a legmagasabb az egész Európai Unióban. Az élelmiszer-infláció szintén Magyarországon messze a legmagasabb, 47 százalékos. Az uniós átlag 19,5 százalék.
Az EU már elérte Orbán célját, egy számjegyű az infláció - a magyar drágulás a rekorder
Ugyan minimálisan csökkent az infláció Magyarországon, még mindig toronymagasan a mienk az EU legnagyobb drágulása. Öt ábrán mutatjuk a részleteket az Eurostat adataiból. 9,9 százalékosra csökkent az Európai Unió inflációja februárban - tette közzé az Eurostat. Vagyis az EU-ban már most sikerült megvalósítani azt, amit Magyarországra Orbán Viktor az év végére ígért, lement az infláció egy számjegyűre.
(Nyitóképünk illusztráció: Matolcsy György jegybankelnök, Orbán Viktor miniszterelnök, Varga Mihály pénzügyminiszter)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.