Tízből nyolc társaság a számlák értékének minimum megtriplázódásáról számolt be.
Tízből nyolc cég energiaköltsége legalább megtriplázódott 2022-ben, míg a válaszadók 46 százaléka minimum ötszörös emelkedést tapasztalt, mutat rá az EY friss, 70 magyarországi közép- és nagyvállalat megkérdezésével készült felmérése.
Válaszlépésként a vállalatok döntő többsége – 79 százaléka – arra kényszerült, hogy legalább részben áthárítsa a költségeket a fogyasztókra, valamint új stratégiát alakítson ki a termékek árazására és beszerzésére is. A kutatás eredménye alapján az ipari szektorban tudták a leghatékonyabban kompenzálni áremeléssel az eddigi költségnövekedését.
A vállalatok több mint 80 százaléka szerint energiahatékonyságot növelő beruházásokra is szükség van a versenyképesség fenntartásához. Eddig a válaszadók negyede döntött úgy, hogy a jelenlegi fogyasztását kiváltja valamilyen alternatív energiaforrással, ezek közül a leggyakoribb műszaki megoldás a napelem és a hőszivattyú.
A felmérésből kitűnik, hogy a szolgáltató cégek, amelyek költségszerkezetében kisebb az energia aránya, jelentősen le is vannak maradva az ipari és technológiai szektor szereplőitől abban, hogy konkrét lépéseket tegyenek. A cégek 60 százaléka véli úgy, hogy a szabályozási bizonytalanságok és a menedzsment-erőforrás hiánya akadályozza leginkább a tervezett beruházások megvalósítását.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.