Gazdaság hvg.hu 2023. február. 22. 04:55

Nem állja ki a számok próbáját a kormány állítása arról, miért kell mindenáron fejleszteni az ipart

A GKI elemzésében felteszi a kérdést: mi lett volna, ha inkább a szolgáltató ágazatot támogatja a kormány.

Nem támasztják alá adatok a gazdaságfejlesztési miniszter azon állítását, hogy sikeres a kormány iparpolitikája – írja elemzésében a GKI. A gazdaságkutató Nagy Márton egy Indexen még decemberben megjelent véleménycikkének azon állítását ellenőrizte, hogy „Helyzeti előnyben vagyunk: egy évtizede folytatjuk az újraiparosítást, és továbbra is azon az eredményes úton kívánunk haladni, amely mentén hazánk új európai hadiipari és elektromobilitási csomóponttá vált."

A GKI kiemeli: amíg 2010-ben 21,3 százalékos volt a feldolgozóipar súlya a GDP-ben, ez az arány a legfrissebb, 2022. III. negyedévi adatok alapján 20,4 százalékos. Eközben a szolgáltatásoké 69,1 százalék, és a foglalkoztatottak 61,8 százaléka is itt kap munkát, míg a feldolgozóipar részesedése a munkaerőpiacon 20,8 százalékos.

Felhívják a figyelmet arra is, hogy 2018-ig erőteljesen, 226 ezer fővel nőtt a feldolgozóipar létszáma, de ugyanezen idő alatt a szolgáltatásoknál 376 ezres volt a növekedés – vagyis a teljes növekmény 30,8 százalékát adta a feldolgozóipar, 51,1 százalékát a szolgáltatások. 2018 után viszont trendváltás történt: 2022 III. negyedévéig 51 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma a feldolgozóiparban, míg a szolgáltatások esetében 110 ezres volt a növekedés.

A feldolgozóiparon belül is vízválasztó a 2018-as év. Az addig a létszámát legjobban növelő járműgyártás (+94 ezer fő) 4 év alatt 30 ezer főt vesztett, de visszaesőben van a gépgyártás is. 2018 óta jelentősebb létszám-növekedést a gumi- és műanyagipar tudott felmutatni (+18 ezer fő). A 13 feldolgozóipari szakágazatból 10 létszámvesztő volt – írják.

Összességében 2010-22 között a 844 ezer fővel növekvő foglalkoztatottságból a feldolgozóipar közel 21%-ot, a szolgáltatási szektor 58%-ot tett ki. Vagyis a szolgáltatások adták a növekmény nagyobb részét, miközben a szektor célzott (akkor még főleg munkahelyteremtésre szánt) támogatása az eltelt időszakban elenyésző volt a feldolgozóipari támogatásokhoz képest – hangsúlyozza elemzésében a gazdaságkutató, hozzátéve, mi lett volna, ha a támogatásokból a szolgáltatásban működő cégek nagyobb részt kaptak volna.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Németh András 2025. február. 14. 18:36

Trump és kinevezettjei most egyértelművé tették Ukrajnáról, amit eddig nem lehetett kimondani

Bár igaz, hogy Donald Trump és az amerikai elnök magas rangú kinevezettjei elébe mennek az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos orosz követeléseknek, Ukrajnában úgy vélik, az egyre valószínűbbnek tűnő tűzszüneti tárgyalásokon nem csak Moszkva érdekeit veszik figyelembe. Többek szerint egyébként nincs is végleges amerikai béketerv, inkább arról van szó, hogy a mindkét felet zsaroló washingtoni kormányzat a fejleményekhez igazítja következő lépését.