Gazdaság MTI / hvg.hu 2023. február. 21. 19:18

Sziklaszilárd kínai-orosz kapcsolatokról értekezett az Orbánnal vacsorázó, Szijjártóval lángosozó kínai államtanácsos

Nagyon egyetértett Vang Ji és az orosz biztonsági tanács titkára.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A kínai–orosz kapcsolatok sziklaszilárdak, és kiállják a változékony nemzetközi helyzet minden próbáját – jelentette ki Vang Ji államtanácsos, a Kínai Kommunista Párt központi külügyi bizottságának igazgatója, amikor kedden Moszkvában fogadta Nyikolaj Patrusev, az orosz biztonsági tanács titkára.

„Úgy vélem, hogy ma nagyon jók a lehetőségeink a szoros stratégiai együttműködés és kapcsolatok folytatására közös stratégiai érdekeink védelmében” – mondta, s kifejezte Kína készségét arra, hogy Oroszországgal együtt szilárdan kiálljon a nemzeti érdekek védelme mellett, és előmozdítsa a kölcsönösen előnyös együttműködést annak a megállapodásnak a szellemében, amelyet Hszi Csin-ping kínai és Vlagyimir Putyin orosz elnök decemberi telekonferencia-megbeszélésen fogadtak el.

Nyikolaj Patrusev különösen fontosnak nevezte az orosz–kínai koordináció elmélyítését a nemzetközi színtéren. Hangsúlyozta, hogy Moszkva feltétlen külpolitikai prioritásai közé tartozik a két ország stratégiai partnerségének erősítése, amelynek alapját a kölcsönösen tiszteleten alapuló párbeszéd és a problémamegoldási megközelítések közelsége képezi.

Az orosz tisztségviselő szerint a kollektív Nyugat Oroszország és Kína ellen és a fejlődő országok kárára cselekszik. Megerősítette, hogy Moszkva támogatja Pekinget Tajvan, Tibet, a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület és Hongkong kérdésében. Szerinte a nyugati országok Kína lejáratására használják ezeket fel a területeket.

Patrusev azt is kijelentette, hogy a kapcsolatok értéke önmagukból fakad, és nem függ a külső konjunktúrától. Szerinte mindkét ország az igazságos világrendet támogatja, és üdvözli, hogy egyre több állam választja a szuverén fejlődés útját.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a kínai külügyi vezetőt személyesen fogadja majd Vlagyimir Putyin orosz elnök is. Az orosz szaktárca előrejelezte Szergej Lavrov külügyminiszter és a kínai diplomata találkozóját.

Vang Ji korábban közölte, hogy Peking fel fogja vázolni álláspontját az ukrajnai konfliktus rendezéséről. A diplomata szerint a dokumentum Hszi elnök javaslatait fogja tartalmazni, amelyek között szerepel a területi integritás és a szuverenitás, valamint az ENSZ alapokmányában foglalt célok és elvek tiszteletben tartása, továbbá a biztonsági fenyegetések komolyan vételének szükségessége.

Orosz sajtóforrások szerint az elkövetkező hónapok során a kínai elnök is Moszkvába látogathat.

Vang Ji a múlt héten Münchenben Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel találkozott, akivel többek között az Egyesült Államok által kémballonoknak tartott légi eszközökről is beszélt. Blinken ezzel kapcsolatban jelezte, hogy Ji nem kért bocsánatot. Azt is közölte, hpgy határozottan arra kérte kollégáját, hogy Kína ne szállítson fegyvert Oroszországnak.

Ji azután Budapestre érkezett, és Orbán Viktor miniszterelnökkel költött el magánvacsorát. Hétfőn Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel tárgyalt, aki elvitte lángosozni is, majd bejelentette, hogy négy kínai nagyvállalattal tárgyalnak, amelyek 8-10 milliárd euró értékben hozhatnak új beruházásokat Magyarországra.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?